logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.archidiecezja.lodz.pl/ Internet

Wandale zniszczyli nagrobki

Czwartek, 3 stycznia 2013 (11:37)

Dwadzieścia nagrobnych płyt oraz figur m.in. Matki Bożej i św. Franciszka z Asyżu zostało zniszczonych poprzez pomazanie farbą bądź obrzuconych błotem. Do zdarzenia doszło na cmentarzu parafialnym w łódzkich Łagiewnikach. W najbliższą niedzielę sprawowane będzie nabożeństwo ekspiacyjne wynagradzające i przebłagalne za profanację cmentarza.

Łódzka nekropolia została w ostatnim czasie dwukrotnie zniszczona przez nieznanych dotąd sprawców.

Pierwsza profanacja cmentarza miała miejsce w nocy z 27 na 28 grudnia 2012 roku, zaś kolejna w noc sylwestrową, czyli z 31 grudnia 2012 roku na 1 stycznia 2013 roku. Za pierwszym razem sprofanowano jedenaście nagrobków.

Ojciec Ireneusz Klimczyk, franciszkanin będący proboszczem łagiewnickiej parafii św. Antoniego, wyjaśnił, że sprofanowana została m.in. figura św. Franciszka, którą wandale wymalowali niebieską farbą, oraz figura Matki Bożej, którą dodatkowo obrzucono błotem. Za drugim razem wandale użyli czerwonej farby, którą zniszczyli kolejnych dziewięć nagrobków umieszczonych zarówno w starej, jak i w nowej części łagiewnickiego cmentarza.

- Nie wiem, czy to jest jakaś sekta, czy grupa młodych ludzi, którzy chcą wykazać akt swojej niewiary, wandalizmu. Trudno powiedzieć coś w tej sytuacji z pewnością, ale można powiązać te wydarzenia z profanacją bożonarodzeniowej szopki w Zgierzu. Nastąpiły w krótkim czasie po sobie – ocenił o. Klimczyk cytowany na stronie archidiecezji łódzkiej.

Sprawę w dalszym ciągu bada policja. Wierni parafii św. Antoniego z łódzkich Łagiewnik w najbliższą niedzielę, tj. 6 stycznia br., zgromadzą się na nabożeństwie ekspiacyjnym. W czasie swojej modlitwy będą przepraszali i wynagradzali wszelką obrazę i zniewagę, a szczególnie ostatnie profanacje lokalnej nekropolii.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl