logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Trujące owoce zaniedbań

Środa, 29 sierpnia 2018 (14:43)

Chociaż fizyczne kary związane z buntem człowieka przeciw Bogu są straszne, nieskończenie straszniejsze są kary duchowe, albowiem dotyczą owocu ciężkiego grzechu – śmierci wiecznej – przypomniał ks. kard. Raymond Leo Burke. W dniach 8-10 czerwca w kościele seminaryjnym w Szczecinie odbyły się rekolekcje dla mężczyzn, które poprowadził ks. kard. Raymond Leo Burke.

– Jest jasne, że tylko wiara stawiająca człowieka w relacji jedności serc z Najświętszym Sercem Pana Jezusa, przez pośrednictwo Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, może ocalić człowieka przed karami duchowymi, które w sposób konieczny bunt przeciw Bogu sprowadza na jego winowajców, na całe społeczeństwo oraz na Kościół – podkreślił ks. kard. Raymond Leo Burke.
Rekolekcjonista przypomniał, że nauczanie wiary w jej nienaruszonej pełni, z odwagą jest sercem posługi pasterzy Kościoła, biskupa Rzymu, biskupów w komunii ze Stolicą Piotrową i ich głównych współpracowników – kapłanów.  

– Z tego powodu trzecia tajemnica Fatimska skierowana jest ze szczególną mocą do tych, którzy sprawują urząd pasterski w Kościele. Ich brak nauczania wiary, wierności nauce i praktyce Kościoła, czy to z powodu płytkiego, zagubionego, czy nawet światowego podejścia oraz ich milczenie w najgłębszym duchowym tego słowa znaczeniu, śmiertelnie naraża te dusze, nad którymi otrzymali pieczę w święceniach. Trujące owoce zaniedbań pasterzy Kościoła są widoczne w sposobie oddawania czci, w nauczaniu i dyscyplinie moralnej, które są niezgodne z prawem Bożym – powiedział ks. kard. Burke.

– Błogosławiony Papież Paweł VI w swojej homilii na uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w 1972 roku, odniósł się do wtargnięcia diabła w najświętszą przestrzeń życia Kościoła – w Boski kult. Przeprowadził dłuższe rozważanie na temat sytuacji Kościoła w latach bezpośrednio następujących po II Ekumenicznym Soborze Watykańskim. Używając obrazu jasno odnoszącego się do Liturgii, mówił o swoim odczuciu, że przez jakąś szczelinę wdarł się do Kościoła Bożego swąd szatana. Dalej rozważał, w jaki sposób nadużycia popełniane w świątyni Bożej odzwierciedlały ogólny kryzys w nauczaniu i praktyce wiary – podkreślił ks. kard. Raymond Leo Burke.

Cała konferencja TUTAJ.

Aktualizacja 29 sierpnia 2018 (14:43)

NaszDziennik.pl