logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Jacek Bednarczyk/ PAP

Służył z wdzięcznością i pokorą

Czwartek, 8 listopada 2018 (20:05)

Dziś w Krakowie odbył się pogrzeb byłego wieloletniego charyzmatycznego proboszcza królewskiej katedry na Wawelu.

Świętej pamięci ks. infułata Janusza Bielańskiego żegnali księża biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Mszy św. pogrzebowej w katedrze wawelskiej przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, homilię wygłosił ks. bp Jan Zając, rocznikowy kolega i przyjaciel  zmarłego infułata.

Biskup Jan Zając wspominał śp. ks. Janusza Bielańskiego jako człowieka, który zawsze służył radą i pomocą, mówił o jego wielkiej życzliwości, o tym, jak bardzo kochał katedrę i z jakim wielkim oddaniem poświęcał się ludziom. 

Trumna z ciałem ks. infułata Janusza Bielańskiego została złożona w grobie na cmentarzu salwatorskim. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w środę wieczorem. Mszy św. z importą do katedry przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, również rocznikowy kolega ks. Janusza Bielańskiego.

Ksiądz infułat Janusz Bielański urodził się 25 marca 1939 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp. Karola Wojtyły 23 czerwca 1963 roku. Pracował jako wikariusz w Paszkówce, Oświęcimiu, w parafii św. Mikołaja w Krakowie, następnie został proboszczem w Mydlnikach, kolejną jego misją było duszpasterstwo w Nowej Hucie przy Arce Pana. W 1983 r. został pierwszym proboszczem parafii katedralnej na Wawelu. Gospodarzem królewskiej katedry był do 2007 r.

Świetej pamięci ks. infułat Janusz Bielański, kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej, były wieloletni proboszcz katedry wawelskiej, zmarł w godzinach porannych 3 listopada.

 

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl