logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Jezus czeka

Środa, 4 września 2019 (11:11)

ROZMOWA / z Maciejem Bodasińskim z Fundacji Solo Dios Basta, która jest współorganizatorem wydarzenia Polska pod Krzyżem

 

Biskupi, którzy włączają całe swoje diecezje w modlitewną akcję Polska pod Krzyżem, są przekonani, że stanie się ona wielkim duchowym impulsem dla ożywienia wiary w naszym kraju. Organizatorzy myślą podobnie?

– 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, idziemy pod krzyż, bo potrzebujemy w Polsce duchowego umocnienia w kontekście coraz potężniejszego kryzysu wiary, a co za tym idzie, narastających ataków na Kościół, szerzących się bluźnierstw ze strony środowisk antychrześcijańskich. Wydarzenie Polska pod Krzyżem to zaczerpnięcie na nowo sił duchowych z krzyża. To też forma posłania. Pójdziemy spod krzyża do swoich rodzin, środowisk, mając misję do wykonania, aby poprzez osobiste nawrócenie przemieniać innych. Stanąć pod krzyżem naszego Pana i postawić Go w centrum życia osobistego i społecznego to znaczy czynić świat Chrystusowym, przez modlitwę i wiarę, zatrzymując laicyzację, przywracając należyte miejsce Bogu, Ewangelii i wynikającemu z niej prawu moralnemu. Włączanie się całych diecezji jest wspaniałym świadectwem, już cztery zapowiedziały taką łączność duchową.

Czy zapisy są obowiązkowe ?

– Choć zapisy na wydarzenie centralne, które odbędzie się na lotnisku w Kruszynie koło Włocławka, nie są obowiązkowe, to jednak prosimy o zgłoszenia ze względów logistycznych. Osoby zarejestrowane otrzymają wejściówki do sektorów bliżej ołtarza. Już ponad 20 tys. osób się zapisało. Plac, na którym odbędzie się nasze spotkanie, może pomieścić nawet milion ludzi. Na stronie www.polskapodkrzyzem.pl jest m.in. zakładka wyjazdy. Można tam wpisywać miejsca, z których organizowany jest wyjazd na wydarzenie, i podać numer kontaktowy, aby w miarę wolnych miejsc inni mogli przyłączyć się do danej pielgrzymki.

Prosicie o zgłaszanie także tych miejsc (parafii, hospicjów, zakładów karnych, szpitali, przydrożnych krzyży, kaplic), gdzie odbędzie się czuwanie pod krzyżem w duchowej łączności z wydarzeniem centralnym.

– Tak, w ten sposób każdy, kto pragnie tego dnia adorować krzyż, będzie miał wiedzę, gdzie najbliżej swojego miejsca zamieszkania może dołączyć do modlitwy. Jeżeli oczywiście nie zostanie ona zorganizowana w jego parafii. Na stronie wydarzenia są do pobrania ulotki, plakaty ułatwiające dotarcie do jak największej ilości ludzi z zaproszeniem do stanięcia razem pod krzyżem. Kontaktując się z nami, można także zamawiać plakaty, ulotki, które wyślemy pocztą. Zwracamy się też z prośbą do parafii, aby na swoich stronach internetowych umieszczały informację o modlitewnej akcji Polska pod Krzyżem. Do 14 września pozostało już niewiele czasu, od mobilizacji i zaangażowania każdego z nas zależy, czy cała Polska tego dnia stanie pod Krzyżem. Pan Jezus czeka na wyraz naszej miłości do Niego.

W jaki sposób w parafiach można łączyć się duchowo z centralnym wydarzeniem?

– Program wydarzenia centralnego rozpocznie się 14 września o godz. 11.00, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Nasze czuwanie przy krzyżu zakończymy Mszą św. sprawowaną 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, o godz. 3.00. Zatem wydarzenie centralne będzie trwało wiele godzin. Zachęcamy, aby w tym czasie w parafiach czy w innych miejscach, w duchowej łączności z modlącymi się na lotnisku koło Włocławka, przygotować indywidualny program, oczywiście w porozumieniu z kapłanami. Cztery elementy są kluczowe: zapewnienie możliwości spowiedzi dla uczestników; Msza św.; adoracja krzyża w miejscach publicznych, na placach, przy drogach, czy też krzyży misyjnych przy kościołach; odmówienie modlitwy stawiającej krzyż w centrum życia. Modlitwa ta będzie zamieszczona na stronie wydarzenia. Z Kruszynem koło Włocławka będzie można się łączyć też za pośrednictwem telewizji publicznej, która ma na żywo transmitować niektóre punkty programu.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik