logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

U Nauczycielki Polaków

Piątek, 4 października 2019 (03:01)

Pierwszopiątkowe czuwanie przebłagalne za Ojczyznę odbędzie się dziś w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie.

To już drugie z dziewięciu czuwań, które są bezpośrednim duchowym przygotowaniem do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

– Przez dziewięć kolejnych lat, od września do maja, gromadzimy się w Warszawie na pierwszopiątkowych czuwaniach w intencji Ojczyzny. Czuwania mają charakter pokutny, pragniemy przepraszać Pana Boga za wszelkie zło, którego jesteśmy świadkami w Polsce. Przed dziewięciu laty rozpoczęliśmy tę modlitwę, aby poprzez nią przepraszać, ale także dziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za opiekę nad naszym Narodem oraz za dar życia św. Jana Pawła II – podkreśla ks. Michał Dłutowski, organizator czuwań wraz ks. Mariuszem Bernysiem.        

Jak zaznacza ks. Michał Dłutowski, dziewiąty rok pierwszopiątkowych czuwań jest przeżywany w duchu przebłagania za narastającą w naszej Ojczyźnie falę ataków na Kościół oraz święte symbole naszej wiary.

– Pragniemy modlić się o to, aby nastąpiło maryjne zjednoczenie Polaków, by zawsze zwyciężała prawda oparta na Dekalogu i Ewangelii, aby młode pokolenie Polaków mogło wzrastać w rodzinach, które budują na Chrystusie – mówi ks. Michał Dłutowski, zapraszając do udziału w czuwaniach.

Czuwania w każdy pierwszy piątek miesiąca na Siekierkach w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (ul. Gwintowa 3, Warszawa) rozpoczynają się o godz. 21.00. Ich program od lat pozostaje niezmienny:  Apel Jasnogórski, katecheza, nabożeństwo Drogi Krzyżowej,  modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Serca Pana Jezusa oraz procesja z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Czuwanie kończy Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi sprawowana o godzinie 24.00.

– Przeżywamy miesiąc różańcowy, dlatego podczas czuwania na katechezie podjęty zostanie temat mocy modlitwy różańcowej i ukochania jej przez wielu świętych i błogosławionych Kościoła – zaznacza ks. Michał Dłutowski. – Kardynał August Hlond nauczał, że zwycięstwo w walce, która się toczy między gromadą szatanów a Chrystusem, przyjdzie przez Maryję. Matka Boża jako oręż w walce ze złem daje do naszych rąk Różaniec – dodaje.

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl