logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Orszak Trzech Króli w Krakowie

Niedziela, 5 stycznia 2020 (14:01)

W poniedziałek ulicami Krakowa wyruszy dziesiąty Orszak Trzech Króli. Monarchowie, którzy iść będą z trzech różnych stron Krakowa, spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Hasłem tegorocznego orszaku są słowa: „Cuda, cuda ogłaszają”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jego Ekscelencja ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

 

Krakowski orszak tradycyjnie wyruszy z trzech punktów Krakowa – Wawelu, Dębnik i placu Matejki. – Prowadzony będzie przez reprezentantów trzech kontynentów. Orszaki zielony i ziebieski w roli królów poprowadzą reprezentanci dwóch kontynentów: Nathaniel Lee z Hongkongu oraz Ernesto Benicio Bumba z Angoli – wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Światowych Dni Młodzieży. Na czele orszaku czerwonego stanie król reprezentujący kontynent europejski – w tę rolę wcieli się Maciej Sikorski – reżyser i dyrektor Teatru Exit. Kiedy wszyscy dotrą na Rynek Główny, oddadzą pokłon Dziecięciu Jezus i będą wspólnie kolędować – zapowiada Paweł Czerenko, rzecznik orszaku.

Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po Mszy św. w katedrze wawelskiej, która rozpocznie się o godz. 10.00, ks. abp Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się o godz. 9.00 w salezjańskim Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka), skąd przejdzie na Mszę św. o godz. 10.00 w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd o godz. 11.00 ruszy trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku. Atrakcją orszaku zielonego będzie dużych rozmiarów słoń, który będzie jechał na jego czele na platformie.

Orszak niebieski – afrykański przy akompaniamencie licznych bębnów wyruszy z placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział we Mszy św. w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).

– Najpierw na Rynek wejdą orszaki niebieski i zielony i ustawią się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym Monarchowie wraz z księdzem arcybiskupem oddadzą pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu, ksiądz arcybiskup następnie przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonemu ludowi i poprowadzi modlitwę „Anioł Pański”, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować – wyjaśnia Czerenko i dodaje, że najważniejszymi aktorami Orszaku Trzech Króli są oczywiście dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

W tym roku w rolę Świętej Rodziny wcielą się państwo Renata i Bartłomiej Podstawscy wraz z ich najmłodszym, siódmym dzieckiem. Państwo Podstawscy są związani ze Szkołą Źródło.

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. – Podczas wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja od 15 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4. Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. 6 stycznia krakowianie już po raz 8. będą mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas ubiegłego Orszaku udało się zebrać na ten cel 39 012,56 zł – wyjaśnia Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. W organizację Orszaku Azjatyckiego od dwóch lat bardzo mocno zaangażowali się Salezjanie z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym MŁODZI ŚWIATU na czele, a także z przedstawicielami parafii i szkół salezjańskich. Wolontariat Misyjny już od 22 lat kontynuuje misję Trzech Króli, czyli niesie Dobrą Nowinę na wszystkie kontynenty. Wspomaga misjonarzy modlitwą, pracą wolontariuszy oraz pomocą materialną. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego docierają do dzieci i młodzieży oraz ich rodzin w najbiedniejszych krajach świata.

W nawiązaniu do hasła tegorocznego Orszaku, które brzmi: „Cuda, cuda ogłaszają”, Salezjanie zachęcają wszystkich uczestników Orszaku, by mieli serce otwarte na cud, a konkretnie cud poczętego i narodzonego życia. Wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego stworzą okazję do pomocy nowo narodzonym dzieciom i ich matkom w Boliwii poprzez rozdanie ulotek w ramach programu „Adopcja Miłości”. Program ten obejmuje wsparcie duchowe i materialne najuboższych dzieci i młodzieży w Bangladeszu, Boliwii, Iraku, Kenii, Malawi, Syrii, na Ukrainie oraz w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego w Ugandzie.

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl