logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: twitter.com/OpiekunKalisz/ -

Kalisz: modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego

Piątek, 3 lipca 2020 (07:13)

Aktualizacja: 3 lipca 2020 (09:32)

– W czasach kryzysu małżeństwa, promocji genderyzmu, erotyzmu i egoizmu św. Józef ukazuje ideał mocnego mężczyzny – wiernego Bogu, wiernego małżonce i ojcostwu – mówił ks. bp Krzysztof Włodarczyk, który w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 2 lipca przewodniczył comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie, potężny nasz wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą...”.

W homilii ks. bp Krzysztof Włodarczyk, wskazując na św. Józefa jako wzór mężczyzny, akcentował, że prawdziwy mężczyzna to ktoś, kto naśladuje nade wszystko Jezusa Chrystusa, a Jezus jest ideałem mężczyzny. – Prawdziwy mężczyzna wygrywa przede wszystkim ze sobą. Prawdziwy mężczyzna to student, który odrzuca ofertę mieszkania z dziewczyną. Prawdziwy mężczyzna to mąż, który latami trwa przy swojej chorej żonie, to ojciec wielkodusznie przyjmujący „nadplanowe” dzieci, to ksiądz wierny celibatowi, to pracownik narażający się szefowi w imię uczciwości – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że św. Józef to bardzo mocny mężczyzna nie w słowie, ale w czynie. – Jego świętość rzuca potężne wyzwanie dominującym nurtom współczesnej kultury, bo genderowa i homoseksualna ideologia agresywnie neguje męskość i kobiecość jako podstawowe powołanie – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że życiową karierą św. Józefa było zgodne z Bożym wezwaniem stanie u boku ukochanej kobiety i ojcowanie Jezusowi. – Jesteśmy dziś świadkami osłabienia rodziny. Św. Józef jest jej strażnikiem. On sam przeżył pokusę odejścia, ale z Bożą pomocą pokonał ją – mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wskazał, że św. Józef jest patronem czystych serc. – Św. Józef ze swoją czystością to jeszcze jedno wyzwanie rzucone kulturze naznaczonej pornografią i erotyką wyzwoloną od odpowiedzialności małżeństwa i płodności. Może być patronem walczących o czystość serca, o czystą miłość – akcentował hierarcha.

Dodał, że św. Józef jest także patronem ciężkiej pracy, modlitwy kontemplacyjnej i dobrej śmierci. – Uznano go za patrona śmierci, bo – jak głosi tradycja – umierał w obecności Jezusa i Maryi. Ten ostatni patronat ma posmak kontrkulturowy. Śmierć została odarta dziś z majestatu. Nurty eutanazyjne głoszą, że śmierć godna to taka bez bólu i na własne życzenie. Św. Józef patronuje sztuce mądrego, godnego człowieka umierania w pojednaniu z Bogiem – przekonywał ks. bp Włodarczyk.

Homilii można wysłuchać TUTAJ.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun dziękował wiernym za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę 11 lipca.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Wraz z nim modlili się: ks. bp Łukasz Buzun, ks. bp Stanisław Napierała, ks. bp Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

JG, KAI

Aktualizacja: 3 lipca 2020 (09:32)

NaszDziennik.pl