logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Niezłomny obrońca prawdy

Poniedziałek, 27 lipca 2020 (02:11)

Był apologetą prawdy i nauki katolickiej. W sobotę pożegnaliśmy ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

Uroczystościom pogrzebowym w poznańskiej katedrze przewodniczył delegat papieski, ks. kard. Konrad Krajewski. Homilię wygłosił zaś ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że ks. kard. Zenon Grocholewski na każdym etapie życia odznaczał się jednoznacznością i bezkompromisowością. – Z całą pewnością można o nim powiedzieć: był niezłomnym żołnierzem w służbie prawdzie – i to niezależnie od areopagu, na którym przychodziło mu występować i dawać o niej świadectwo: czy były to zacisza Sygnatury Apostolskiej, gdzie rozstrzygał wiele skomplikowanych spraw sądowych, przesyłanych do tego urzędu z całego świata; czy były to aule uniwersytetów: Gregoriańskiego i Laterańskiego, których był niezwykle cenionym profesorem prawa kanonicznego; czy były to biura Kongregacji Wychowania Katolickiego, której urząd prefekta pełnił przez szesnaście lat – mówił w homilii.

Zasługi zmarłego Pasterza podkreślał w swoim liście kondolencyjnym Papież Franciszek. „W sercach tych, którzy go znali, zapisał się jako człowiek niezwykle prawy, szczery, odważny, przede wszystkim jako miłujący Kościół powszechny i ten w jego Ojczyźnie” – zaznaczył Ojciec Święty.

Zasłużonego dla Kościoła Kapłana pożegnali przedstawiciele polskiego Episkopatu z jego przewodniczącym ks. abp. Stanisławem Gądeckim na czele, rodzina ks. kard. Grocholewskiego, a także księża, siostry zakonne, klerycy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni wierni świeccy.

W sobotę o godz. 10.00 trumna z doczesnymi szczątkami wieloletniego Prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego została wprowadzona do katedry poznańskiej, gdzie odbyło się modlitewne czuwanie. W samo południe rozpoczęła się Msza Święta.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Aneta Przysiężniuk-Parys

Nasz Dziennik