logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ze św. Janem Pawłem II

Sobota, 17 października 2020 (16:17)

Aktualizacja: 17 października 2020 (18:11)

Dziś w południe sprawowana była Eucharystia w intencji profesorów i studentów, inaugurująca nowy rok akademicki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup diecezji toruńskiej.

W homilii bp Śmigiel mówił, że bycie uczniem Chrystusa to zaszczyt. – Być przyjacielem Boga to zaproszenie do bliskości, modlitwa, obietnica pomocy ze strony Boga, ale też zobowiązanie. Bogu, który jest przyjacielem, można ufać bez reszty. Ale przyjaźń zakłada relację zwrotną – my mamy być wierni Bogu i nigdy Go nie opuszczać – powiedział.

Pasterz diecezji toruńskiej zauważył, że Jan Paweł II doczekał się wielu określeń, m.in. „wielki”, „przyjaciel Boga”. – Jakże piękne określenie – podkreślił.

Biskup Śmigiel nawiązał do obecnej sytuacji na świecie i powiedział, że także dziś istnieją kraje, gdzie za posiadanie Biblii grożą bardzo surowe kary, łącznie z karą śmierci. – Inaczej, ale tylko z pozoru, ma się rzecz w tzw. krajach demokratycznych, w których religia chrześcijańska odegrała szczególną rolę, a w których dziś niechciane jest to, co chrześcijańskie – wskazał, dalej wymieniając przykłady. – Niektórzy z upodobaniem odwołują się do tzw. świeckości, która jakoby miała być neutralna, a która tak naprawdę jest antyreligijna. W wielu kontekstach przyznanie się do Jezusa, Jego Dobrej Nowiny wymaga od nas ogromnej odwagi – powiedział i dodał, że przyznawać do Jezusa trzeba się zawsze.

– Przyznać się do Jezusa to odważnie bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci, nawet gdyby świat cały uznał, że życie jest wartością względną. My musimy trwać przy świętości życia, bo to wynika z Bożych przykazań i jest wartością bezwględną – mówił.

Jak podkreślił ks. bp Śmigiel, dziś z nadzieją patrzymy na studentów WSKSiM. – Tutaj kształtują się ludzie prawego sumienia – zaznaczył.

Jak przekonywał kaznodzieja, dziś takich ludzi nam ogromnie potrzeba. – Obecny czas to wezwanie, byśmy kształtowali własne sumienia i zawsze przyznawali się do Chrystusa – nauczał, dziękując wszystkich profesorom za to, że dbają o kształcenie młodych ludzi.

Złożył życzenia także zebranym w świątyni studentom.

Dni Świętego Jana Pawła II stanowią przygotowanie do odpustu, który przypada 22 października, w liturgiczne wspomnienie Papieża Polaka. Każdego dnia w toruńskiej świątyni sprawowane są Msze św. za różne środowiska. Uroczystości potrwają do przyszłego czwartku. W tym dniu Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Galeria dostępna tutaj

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl