logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Kongres na WSKSiM

Piątek, 20 listopada 2020 (11:37)

Aktualizacja: 20 listopada 2020 (11:47)

W Toruniu rozpoczął się Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie — współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”.

„Wiem, że było duże zainteresowanie tym kongresem — jak zawsze. Jest tu nas tak niewielu, ale jednak tak wielu. Pozdrawiamy wszystkich wszędzie — gdziekolwiek jesteście” – mówił, otwierając kongres o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Dodał, że przy współczesnej technice można zorganizować wszystko — nawet w trudnych okolicznościach. Przypomniał, że to pierwszy raz, gdy na kongresie nie ma ks. kard. Grocholewskiego, który był niejako współorganizatorem poprzednich edycji kongresu.

„Jemu bardzo zależało na formowaniu człowieka. Ucieszył się bardzo, gdy dowiedział się, że jest taka uczelnia jak WSKSiM” – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał prezes Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych o. prof. Andrzej Wodka CSsR.

Następnie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, mówił o trosce księdza kardynała Zenona Grocholewskiego o to, „aby Chrystus wzrastał poprzez działalność uczelni katolickich na całym świecie”. W dalszej części „Misję uniwersytetu w nauczaniu św. Jana Pawła II” przedstawi ks. bp Ignacy Dec. Głos zabiorą również Przemysław Czarnek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, prof. Piotr Jaroszyński oraz prof. dr hab. Krzysztof Góźdź. W trakcie kongresu wykłady zaprezentują również prelegenci z zagranicy. W tym roku będzie gościł m.in. ks. kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

JG, www.radiomaryja.pl, PAP

NaszDziennik.pl