logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Tytus Żmijewski/ PAP

Ingres ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego

Sobota, 19 czerwca 2021 (15:09)

Aktualizacja: Sobota, 19 czerwca 2021 (17:42)

Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce – powiedział ks. bp Krzysztof Wętkowski w czasie ingresu do katedry włocławskiej, będącym liturgicznym objęciem diecezji.

Mszę Świętą wraz z nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski ks. abp Salvatore Pennacchio i Prymas, metropolita gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz bp Wętkowski został mianowany 77. ordynariuszem włocławskim przez Ojca Świętego Franciszka 27 kwietnia, a diecezję objął kanonicznie 7 czerwca. Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dotychczasowy ordynariusz ks. bp Wiesław Mering zrezygnował w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

W homilii ks. bp Wętkowski, nawiązując do patrona diecezji włocławskiej św. Józefa, powiedział, że powinniśmy zarazić się jego milczeniem.

– Potrzebne jest nam józefowe milczenie. Pozwólmy zarazić się milczeniem św. Józefa. Bardzo nam tego potrzeba w świecie często zbyt hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchiwaniu w głos Boga. Józef najroztropniejszy. Milczenie jest znakiem roztropności. Żyjemy w czasach przegadanych, wielu ma receptę na wszystko – proste rozwiązania dla trudnych i skomplikowanych spraw. Tymczasem człowiek roztropny widzi zło, ale za nim nie idzie. Rozważa, co jest wolą Bożą, i za nią pójdzie. Roztropność to rozważanie z Bogiem swoich decyzji. Pierwszym stopniem roztropności jest uznanie własnej ograniczoności – mówił ksiądz biskup.

Ordynariusz włocławski zaznaczył, że Jezus wiele razy przywołuje cnotę roztropności.

– Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce. Człowiek roztropny na kroki swe zważa. Józef najsprawiedliwszy. Sprawiedliwość to nie tylko działanie zgodne z prawem, lecz szukanie wpierw Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, aby wszystko inne było nam dodane – wskazał ks. bp Wętkowski.

Na zakończenie Mszy św. nuncjusz apostolski ks. abp Pennacchio w imieniu Papieża Franciszka życzył ks. bp. Wętkowskiemu, aby „z gorliwością wypełniał swoje nowe zadania, korzystając przy tym z pokładów dobra i mądrości, jakie są w ludziach wierzących, duchownych i świeckich”. Zaznaczył, że jego biskupie zawołanie „State in fide” (Trwajcie mocno w wierze) jest bardzo aktualne, zaznaczając, że „wiara jest fundamentem naszego życia, a fundament musi być trwały, stabilny”. Ksiądz abp Pennacchio podziękował ks. bp. Meringowi, który przez ponad 18 lat był ordynariuszem włocławskim.

Ksiądz abp Gądecki w imieniu KEP złożył gratulacje i życzenia. Zwrócił uwagę, że według św. Augustyna „biskup powinien być takim, aby wichrzycieli przywoływał do porządku, małodusznych pocieszał, słabymi się zajmował, przeciwnikom się przeciwstawiał, dobrych podtrzymywał, złych znosił i wszystkich kochał”.

Ksiądz bp Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa.

W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat.

W 2004 r. otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2012 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej.

Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski ks. abp. Józefa Kowalczyka.

JG, PAP

NaszDziennik.pl