logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Być z seniorami

Wtorek, 14 września 2021 (09:57)

Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2021 (11:21)

Seniorzy poprzez swoją ofiarność, pracę wspierają Kościół, parafie i wiele stowarzyszeń. Mamy wobec nich dług wdzięczności za ich pracę i doświadczenie przekazywane kolejnym pokoleniom.

IV Diecezjalny Dzień Seniora będziemy przeżywać 25 września w sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu. To wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz corocznych wydarzeń diecezji warszawsko-praskiej.

– Pomysł na spotkanie narodził się dzięki osobie bł. Hanny Chrzanowskiej – mówi „Naszemu Dziennikowi” ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Po raz pierwszy Diecezjalny Dzień Seniora i Chorego Diecezji Warszawsko-Praskiej odbył się w 2018 r., w roku beatyfikacji pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.

– To ona szła szła do starszych, chorych, potrzebujących opieki. Taka była jej misja życiowa – dodaje nasz rozmówca.

Spotkanie rozpocznie się od wspólnej modlitwy różańcowej. Następnie o godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Bardzo ważną częścią spotkania będzie wniesienie relikwii bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także udzielenie sakramentu namaszczenia chorych.

Organizatorzy przewidują też muzyczną niespodziankę dla wszystkich uczestników wydarzenia. 

Podczas Diecezjalnego Dnia Seniora i Chorego Diecezji Warszawsko-Praskiej będzie można skorzystać z porady lekarskiej wielu specjalistów m.in.: kardiologa, laryngologa, internisty i innych. Swoją pomoc zaofiarowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy. 

Okres przymusowego zamknięcia w domu i pandemii  zmniejszył zaufanie do lekarzy. Wiele porad odbywało się drogą telefoniczną, która jest niewystarczająca. Trzeba na nowo zobaczyć ludzką twarz lekarzy. Seniorzy będą mogli z nimi osobiście porozmawiać, uzyskać poradę, wskazówki lekarskie. 

Zaproszenie na wydarzenie jest kierowane do seniorów, osób chorych i ich opiekunów, członków wspólnot  zgromadzonych wokół parafii. Diecezjalny dzień seniora to czas zawiązania wspólnoty, bezpośrednich relacji i pomocy drugiemu człowiekowi. 

AB

NaszDziennik.pl