logo
logo

Zdjęcie: Przemysław Groński/ Inne

Wielki Odpust Krzeszowski

Wtorek, 16 sierpnia 2022 (12:52)

Aktualizacja: Wtorek, 16 sierpnia 2022 (15:30)

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów z różnych rejonów naszego kraju uczestniczyło w dorocznym Wielkim Odpuście Krzeszowskim ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sumie odpustowej koncelebrowanej m.in. przez  ordynariusza diecezji legnickiej ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego, biskupa seniora Stefana Cichego, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej ks. prał. dr. Józefa Lisowskiego, przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.

W homilii ksiądz arcybiskup podkreślił m.in., że nikt z nas nie jest obojętny Chrystusowi i jego Matce. Stwierdził, że „Nawet jeśli wydaje nam się, że wszyscy nas opuścili, że pozostaliśmy sami z naszym cierpieniem, bólem tym fizycznym i duchowym, to pomyślmy wtedy o krzyżu Chrystusa, o Jego miłości, o miłości matczynej tej, którą tutaj nazywacie Matką Bożą Łaskawą”.

– Człowiek często odwraca się od Boga, ale Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, jest wierny swemu przymierzu, wierny miłości do człowieka. I Maryja nigdy nie opuszcza swoich dzieci, jest zawsze przy nich. Niech ta prawda będzie fundamentem naszej radości i nadziei. Ta prawda, że Bóg nas nigdy nie opuszcza. Maryja nigdy nas nie opuszcza. Jedźmy do naszych domów, do osób nam bliskich i nieśmy im nadzieję i radość wypływającą z naszego spotkania z Jezusem Eucharystycznym i Matką Najświętszą – apelował kaznodzieja.

Po Eucharystii odbyła się procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej, po której ksiądz arcybiskup poświęcił zioła i kwiaty. Po modlitwie dla pątników przygotowano wiele atrakcji, m.in. koncert Macieja Wróblewskiego, animacje dla dzieci. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także stoiska rzemieślnicze, odpustowe i gastronomiczne.

Proboszcz krzeszowskiej wspólnoty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zarazem kustosz tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ks. prał. Marian Kopko  wskazał w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika”, że „Dzisiaj Matka Boża Łaskawa zeszła z tego wysokiego tronu i stoi tutaj, przed głównym ołtarzem, aby popatrzeć ludziom w oczy, by się do nich uśmiechnąć, by ich wysłuchać. Każdy mógł podejść, uklęknąć, dotknąć tej cudownej ikony. To było piękne!”.

Z kolei państwo Agnieszka i Zbigniew Ładzińscy z Cieplic  podkreślili, że często nawiedzają to sanktuarium, nie tylko z okazji Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego. – To jest dla nas szczególne miejsce. Oddajemy w nim hołd Matce Bożej Łaskawej, powierzając Jej nas i całą naszą rodzinę – akcentowali nasi rozmówcy.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

 

Marek Zygmunt, APW

NaszDziennik.pl