logo
logo

Zdjęcie: .facebook.com/JasnaGoraNews/ Inne

Różańcowa pielgrzymka

Sobota, 3 czerwca 2023 (15:00)

Aktualizacja: Sobota, 3 czerwca 2023 (19:22)

Z udziałem ok. 10 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się
11. Pielgrzymka Żywego Różańca.

Z udziałem ok. 10 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 11. Pielgrzymka Żywego Różańca. Jasnogórskie spotkanie było szczególnym czasem modlitwy za Kościół, Papieża, Ojczyznę,
o pokój, za rodziny i młodzież, oraz zachętą „by Różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

– Wspólnota Kościoła na ziemi polskiej bierze codziennie do ręki różaniec jako szczególne zjednoczenie z Matką, żeby Jej opowiedzieć o radościach, niepokojach
i tajemnicach swojego życia – powiedział ks. abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec,
w słowie pozdrowienia do zgromadzonych na pielgrzymce. Przypomniał, że Różaniec jest siłą ducha. Uwrażliwiał na potrzebę modlitwy za małżeństwa i rodziny, które są miejscem zmagania o wierność łasce Bożej, Chrystusowi.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Jan Glapiak, moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej. W homilii zachęcał, by nie ustawać w praktykowaniu modlitwy różańcowej. Za Benedyktem XVI przypomniał, że „Różaniec jest duchową bronią w walce ze złem, z wszelką przemocą, w walce o pokój w sercach, w rodzinach,
w społeczeństwie, na świecie”.

– Dziś modlitwa różańcowa to też wielkie wołanie o pokój dla świata, również za rodziny, które są, można powiedzieć, w sposób systemowy niszczone – zaznaczył
ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Przypomniał także, że po Eucharystii i sakramentach świętych najbardziej sprawdzoną i najbardziej skuteczną modlitwą jest Różaniec.

Zdaniem s. Emanueli Stachurskiej CSL, sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec, modlitwa ta, tak jak życie, kryje w sobie tajemnice radości, cierpienia, codziennych wyborów w duchu wiary. – Przez Różaniec zanurzamy swoje życie w Ewangelii, to modlitwa, która zakorzenia nas w codzienności, ale tę codzienność podnosi do nieba – podkreśliła loretanka.

Wspólnota różańcowa istnieje w prawie każdej parafii
w Polsce. Jej członkowie, prosząc przede wszystkim
w papieskich intencjach, każdego dnia modlą się za tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Żywy Różaniec nade wszystko pamięta o misjach, bo taka też była intencja inicjatorki bł. Pauliny Jaricot.

– Prosimy osoby chore o ofiarowanie swojego krzyża za misje. Jest to taki apostolat niewidoczny, bo to są często nasi bracia, którzy nie wychodzą poza granicę łóżka, a de facto są pewni najważniejsi w misjonarskości – podkreślał ks. dr Jarosław Tomaszewski z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Pielgrzymka na Jasną Górę jest zawsze dla wszystkich członków Żywego Różańca początkiem nowego roku formacyjnego, a teraz także szóstego roku Wielkiej Nowenny przed 200. rocznicą powstania Żywego Różańca.

Do Żywego Różańca należy w Polsce ponad 2 mln wiernych. Koła i róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 r. dzieło Żywego Różańca
w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie Stowarzyszenia Żywy Różaniec
i zatwierdzona przez polskich biskupów. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywy Różaniec dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź, a należy do niej ok. 150 tys. osób.

Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

JG, KAI

NaszDziennik.pl