logo
logo

Zdjęcie: Biuro Prasowe Jasnej Góry/ Inne

Pasja do biegania połączona z miłością do Ojczyzny

Poniedziałek, 5 czerwca 2023 (10:35)

Aktualizacja: Poniedziałek, 5 czerwca 2023 (10:39)

Łączą pasję do biegania z miłością do Ojczyzny i jej historii. Na Jasną Górę po pokonaniu ok. 150 km dotarła
IV Sztafetowa Pielgrzymka Biegowa z Anielina. W sztafecie biegła Wanda Panfil, najlepsza polska biegaczka maratońska w historii, mistrzyni świata z Tokio (1991 r.).

W ten sposób mieszkańcy powiatu opoczyńskiego upamiętniają zamordowanego majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Pielgrzymki biegowe z Anielina od czterech lat dedykowane są właśnie ostatniemu zagończykowi. Bohaterski dowódca mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, zwany pierwszym partyzantem II wojny światowej, zginął w wyniku zasadzki urządzonej przez wojska niemieckie 30 kwietnia 1940 r. w okolicach wsi Anielin k. Tomaszowa Mazowieckiego. „Hubal” po bitwie pod Kockiem nie złożył broni i walczył nadal z Niemcami, prowadząc wojnę partyzancką do zimy 1939/1940.

Ciało Dobrzańskiego zabrali Niemcy, miejsce pochówku nie jest do dziś znane. Dlatego szczególnej wagi nabiera miejsce jego śmierci – leśna polana w pobliżu Anielina. Stąd właśnie wyruszają pielgrzymi – biegacze na Jasną Górę.

– W tym roku podkreślamy także, że przypada 50. rocznica premiery filmu „Hubal” – obrazu, który zna każdy, ale nie każdy wie, że był nagrywany na naszych terenach – przypomnieli biegacze z Anielina.

W pielgrzymce biegowej z Anielina wzięło udział 16 osób.

JG, Biuro Prasowe Jasnej Góry

NaszDziennik.pl