logo
logo

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Kalwaria bez Misterium Męki Pańskiej

Niedziela, 24 marca 2013 (07:39)

Po raz pierwszy od wielu lat w Kalwarii Pacławskiej w Wielkim Tygodniu nie odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Zawiniła pogoda. Organizatorzy - Ojcowie Franciszkanie, którzy sprawują pieczę nad sanktuarium rozważają wystawienie inscenizacji w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Tradycyjnie Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej, na które licznie zjeżdżali pielgrzymi nie tylko z Podkarpacia, odbywa się w Niedzielę Palmową oraz w Wielki Piątek.

Inscenizacja składa się z dwóch części. Pierwsza - zatytułowana „Wieczernik” poświęcona jest wydarzeniom od Ostatniej Wieczerzy poprzez pojmanie Pana Jezusa w Ogrójcu po zaparcie się Piotra. Druga - „Pójdziesz na Krzyż” - obejmuje Sąd przed Piłatem, Drogę Krzyżową, mękę i śmierć Chrystusa na Golgocie, po złożenie do grobu.

W rozmowie z NaszDziennik.pl ojciec Piotr Reizner – gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej powiedział, że w br. Misterium na Dróżkach nie odbędzie się z uwagi na trudne warunki atmosferyczne.

Na Kalwarii panuje bowiem zima ze śniegiem i mrozem, co utrudnia nie tylko dojazd, ale również poruszanie się po okolicy. Ponadto Franciszkanie, którzy sprawują pieczę nad tym miejscem, obawiają się o zdrowie aktorów wcielających się w role biblijnych postaci, a także o samych pielgrzymów.

– Na Kalwarii mamy ponad metr śniegu i minusową temperaturę. Misterium odbywa się wśród kapliczek rozsianych na kalwaryjskich polanach i w lesie, których nie sposób odśnieżyć. W tej sytuacji jedynym racjonalnym rozwiązaniem było odwołanie, a w zasadzie przełożenie inscenizacji na okres późniejszy. Być może Misterium odbędzie się w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w maju, która na Kalwarii Pacławskiej jest tzw. małym odpustem – zapowiada o. Reizner.

Od lat reżyserem inscenizacji odbywających się na kalwaryjskich Dróżkach jest Zbigniew Wiarski - dawniej aktor i długoletni reżyser najstarszego w kraju Stałego Niezawodowego Teatru „Fredreum” w Przemyślu.

- W Misterium, bierze udział ok. 50 osobowa grupa aktorów amatorów – mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy od lat wcielają się w role postaci biblijnych, dochowując wierności tej pięknej tradycji – dodaje o. Piotr Reizner.

Misterium Męki Pańskiej to nie widowisko teatralne, lecz pełne wiary i refleksji, uczestnictwo w zbawczym dziele Chrystusa. Intencją organizatorów i wykonawców jest refleksja każdego człowieka nad wiarą i relacją do Chrystusa. Sprzyja temu zarówno sceneria kalwaryjskich Dróżek, przyroda, modlitewny klimat oraz widok aktorów odgrywających role bohaterów biblijnych.

Tradycja Misterium Pasyjnego w Kalwarii Pacławskiej sięga początków sanktuarium. Od 1668 r. misteria popularyzowali Franciszkanie sprowadzeni na kalwaryjskie wzgórze przez założyciela osady, kasztelana lwowskiego i wojewodę podolskiego Andrzeja Maksymiliana Fredrę.

Pierwotnie obchody pasyjne odprawiano tylko w Wielki Piątek, a wydarzenia związane z Męką Chrystusa rozważano przed drewnianymi krzyżami, które z czasem zastąpiono dróżkowymi kaplicami. W celu unaocznienia pamiątki męki i śmierci Zbawiciela do Misterium wprowadzono postaci Chrystusa i apostołów.

Po II wojnie światowej pierwsze Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyło się dopiero w 1995 r., a brali w nim udział nowicjusze z Kalwarii. Zarówno sceneria tego miejsca, przyroda jak i aktorzy wcielający się w role bohaterów biblijnych potęgują przeżycia uczestników i ugruntowują ich wiarę. Wszystko to razem sprawia, że właśnie na Kalwaryjskich Dróżkach, w sposób jedyny i niepowtarzalny człowiek ma okazję wraz z dźwigającym Krzyż Zbawicielem, w drodze na Golgotę medytować Jego Mękę, przywołując oczyma wiary Zbawcze Dzieło Odkupienia sprzed dwóch tysięcy lat.

                                                        

 

 

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 24 marca 2013 (13:46)

NaszDziennik.pl