logo
logo

Zdjęcie: K.Cegielska/ Nasz Dziennik

Nie ulegajmy zniechęceniu i bezczynności

Wtorek, 26 marca 2013 (02:05)

– Jesteście nadzieją dla Kościoła i Ojczyzny, i dla świata – zwrócił się wczoraj ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Społeczność akademicka tej uczelni wraz z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem, założycielem, oraz o. dr. Zdzisławem Klafką, rektorem, pielgrzymowała wczoraj do Królowej Polski na Jasną Górę.

Władze uczelni, studentów i wykładowców w imieniu Ojców Paulinów, gospodarzy miejsca, powitał o. prof. Zachariasz Jabłoński.

– Uczelnia ma służyć kształtowaniu młodych, ale także w tym wymiarze duchowym, moralnym, za co jesteśmy toruńskiej uczelni wdzięczni – mówił definitor generalny zakonu paulinów. Życzył całemu środowisku aktywnej posługi, a szkole możliwości rozwoju.

Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii zaznaczył, że młodzi ludzie przyjechali do domu Matki zawierzyć Jej wszystko, co składa się na ich przyszłość.

– Witam was jako ludzi odważnych w wierze, opowiadających się po stronie Chrystusa. Trzeba mieć odwagę, żeby określić się w tym miejscu i na tej uczelni – podkreślił ks. abp Depo.

Dodał, że pielgrzymowanie do tego miejsca maryjnego zawierzenia jest przedłużeniem intensywnej komunii doświadczanej w okresie Wielkiego Postu przez znamienną decyzję emerytowanego Ojca Świętego Benedykta XVI i wybór nowego Papieża Franciszka.

– Jesteście nadzieją dla Kościoła i Ojczyzny, i dla świata. Pobudzeni w Roku Wiary poczuciem odpowiedzialności za osobiste i wspólnotowe przylgnięcie do Chrystusa w Jego Kościele, przyjmujemy słowa Ojca Świętego Franciszka z uroczystości Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra: „Nie powinniśmy uwierzyć Złemu, który mówi nam: ’Nic nie możecie uczynić przeciwko kłamstwu i przemocy, korupcji, niesprawiedliwości i przeciw swoim grzechom’. Nigdy nie wolno nam się przyzwyczajać do zła. Z Chrystusem możemy przemieniać sami siebie i świat” – mówił za Papieżem Franciszkiem ksiądz arcybiskup.

– Czyż te słowa nie są również rodzajem promieni nadziei dla bardzo trudnego etapu zmagań o tożsamość katolickich środków społecznego przekazu, w tym dla słusznego miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam? – pytał kaznodzieja.

Podkreślił, że nie możemy uwierzyć Złemu, iż jesteśmy bezradni wobec kłamstwa i dyskryminacji.

– Drodzy pielgrzymi dróg odpowiedzialności za prawdę słów i obrazu przekazywanego w naszych mediach katolickich, trzeba nam trwać w pewności, że Duch Święty da Kościołowi odwagę, aby nie tylko wytrwać, ale przede wszystkim szukać nowych metod i dróg ewangelizacji. Nie ulegajmy zniechęceniu i bezczynności – apelował ks. abp Depo.

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk życzył, by wszystkie katolickie media w Polsce przeżywały prawdziwy rozkwit.

– Byśmy w Polsce mieli tyle mediów katolickich, ile w Polsce jest katolików, i tyle procent polskich, ile procent w Polsce jest Polaków – podkreślił dyrektor Radia Maryja. I dodał: – A katolickie nie znaczy wyłącznie pobożnościowe. Katolickie to znaczy, że odnosi się do Boga i do człowieka – wyjaśnił.

Po Eucharystii młodzi wysłuchali wykładu dr. Mieczysława Guzewicza na temat świętości życia i uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Katarzyna Cegielska, Jasna Góra

Aktualizacja 26 marca 2013 (10:20)

Nasz Dziennik