logo
logo

Zdjęcie: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej/ -

Bazylika w Grybowie

Poniedziałek, 22 kwietnia 2013 (02:03)

Kościół parafialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej – sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej w Grybowie (diecezja tarnowska), otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja i Telewizję Trwam przewodniczył ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Na uroczystość do Grybowa przybyły rzesze wiernych z całej diecezji tarnowskiej.

– Papieska decyzja czyni grybowską świątynię miejscem szczególnego duchowego oddziaływania w tym regionie, tym bardziej że kościół ten jest miejscem wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – mówił na początku Mszy św. ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski. Odczytanie dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o nadaniu kościołowi w Grybowie tytułu bazyliki mniejszej zostało przyjęte długimi brawami.

Bazylika to świątynia o szczególnym znaczeniu liturgicznym i duszpasterskim. Kościoły odznaczone są tytułem bazyliki mniejszej na znak ich szczególnej więzi z Kościołem rzymskim i z osobą Następcy św. Piotra.

W homilii ks. abp Celestino Migliore zwracał uwagę, że kościół tym bardziej zasługuje na tytuł bazyliki, im bardziej przybliża Chrystusa, buduje prawdziwą wspólnotę, miłość między parafianami. Dlatego postawił też wiele pytań uczestnikom Liturgii: Jak bardzo ta świątynia przyciąga wiernych do słuchania Słowa Bożego?

Jak bardzo przepowiadane w niej Słowa budzą zainteresowanie tych, którzy przestali chodzić do kościoła? Jak wielkie jest poczucie jedności wśród parafian? Jak potrafią wprowadzać w praktykę życia pierwsze przykazanie, które każe nam kochać Pana Boga całą duszą i sercem, a bliźniego swego jak siebie samego? – pytał nuncjusz apostolski w Polsce.

– Okazując wierność, dziękczynienie i miłość Ojcu Świętemu, powinniśmy pozytywnie odpowiadać każdego dnia na te pytania – zaznaczył ksiądz arcybiskup. Bazylika w Grybowie jest ósmą w diecezji tarnowskiej.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik