logo
logo

Zdjęcie: arch./ -

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Piątek, 7 czerwca 2013 (06:09)

Aby dobrze zrozumieć sens tego święta, należałoby sięgnąć do źródeł jego ustanowienia. W piątek po oktawie Bożego Ciała, 10 czerwca 1675 roku, Pan Jezus ukazał się zakonnicy, wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) w klasztorze w Paray-le-Monial.

Kiedy Małgorzata klęczała przed tabernakulum w czasie nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, stanął przed nią Chrystus, odsłonił swoje Serce i powiedział: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.

Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznaje wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwala na obchodzenie tego święta.

Pierwszy zatwierdził je Papież Klemens XIII w 1765 roku. Na dzień uroczystości wyznaczono — zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii — piątek po oktawie Bożego Ciała.

Pius IX w 1856 r. rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Pius XII opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę „Haurietis aquas”, poświęconą czci Jezusowego Serca.

Kościół widzi w nabożeństwie do Serca Jezusowego znak miłości Boga ku ludziom. Chce także rozbudzić w sercach ludzkich wzajemną miłość ku Bogu poprzez to nabożeństwo. Sam Chrystus nadał temu nabożeństwu wybitnie kierunek ekspiacyjny: ma nas ono uwrażliwiać na grzech, mobilizować w imię miłości Chrystusa do walki z nim oraz do wynagradzania za tych, którzy najwięcej ranią Boże Serce. Uosobieniem miłości Bożej jest Serce Jezusa, które ciągle doświadcza niewdzięczności ze strony ludzi.

Najbardziej rani Chrystusa obojętność i oziębłość ze strony człowieka. Jest więc Uroczystość Serca Jezusowego okazją, by jeszcze raz otworzyć się na ogrom miłości Jezusa, rozważać tę miłość i odpowiedzieć na nią naszą wzajemnością.

Pan Jezus dał także św. Marii Małgorzacie obietnicę, że kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków przystąpi do Komunii Świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, temu Boże Serce zapewni miłosierdzie w chwili zgonu, że nie umrze bez Jego łaski. Stąd narodziła się godna pochwały tradycja odprawiania pierwszych piątków miesiąca.

Jak powinniśmy przeżywać tę uroczystość? Przede wszystkim zachęca nas Kościół do zadośćuczynienia Jezusowi poprzez spowiedź i Komunię Świętą. Cóż to za miłość do Jezusa, która nie czyni tego, o co Jezus prosi. Ożywienie miłości do Serca Jezusowego dokonuje się w nas przez rozważanie okazanej nam przez Jezusa miłości, zwłaszcza w Jego męce i konaniu na krzyżu. Trzeba też w tym dniu gorąco modlić się o nawrócenie grzeszników i ludzi oziębłych, zwłaszcza Bogu poświęconych.

Wprawdzie Pan Jezus związał z kultem swego Serca wiele obietnic, ale chrześcijanin czci Serce Boże nie ze względu na obietnice, lecz bezinteresownie. Taką miłość okazał nam Jezus i taka miłość najbardziej się Bogu podoba.

Z racji uroczystości w tym dniu nie obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych.

o. dr Piotr Andrukiewicz CSsR

Aktualizacja 7 czerwca 2013 (11:39)

NaszDziennik.pl