logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

Peregrynacja relikwii św. ks. Jana Bosko

Sobota, 8 czerwca 2013 (18:21)

Aktualizacja: 8 czerwca 2013 (19:19)

W Polsce trwa peregrynacja relikwii św. Jana Bosko. Relikwiarz pielgrzymuje po całym świecie w ramach przygotowania do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko. Złożony jest z naturalnej wielkości figury, której sercem jest umieszona wewnątrz prawa dłoń świętego.  

Z uczestnictwem w peregrynacji relikwii św. Jana Bosko związany jest odpust zupełny. Będą go mogli otrzymać wszyscy ci, którzy podczas peregrynacji wezmą udział w nabożeństwie ku czci św. Jana Bosko lub będą przez pewien czas adorować i trwać na modlitwie przed relikwiami.

Dzisiaj relikwie św. Jana Bosko nawiedzą parafię w Aleksandrowie Kujawskim. – Nasza parafia złożona jest z dwóch dzieł salezjańskich m.in. gimnazjum i liceum oraz kościoła parafialnego. Dlatego w Aleksandrowie Kujawskim relikwie św. Jana Bosko będą najpierw w szkole, a później w parafii. Do peregrynacji parafia przygotowywała się od dłuższego czasu. Podczas niedzielnych Eucharystii były tematyczne homilie o św. Janie Bosko. W piątek wystąpił teatr plenerowy z Lublina, który w specjalnie przygotowanym przedstawieniu przybliżył życie św. ks. Jana Bosko – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Zbigniew Adamiak, proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych i dyrektor Domu Zakonnego w Aleksandrowie Kujawskim.

Misją życia św. Jana Bosko była troska o zbawienie i wychowanie młodzieży, zwłaszcza ubogiej i potrzebującej pomocy. Dlatego też szczególne znaczenie ma obecność relikwii w szkołach i placówkach edukacyjnych.

 – Ks. Jan Bosko był szczególnym przyjacielem młodzieży, wzorem nauczyciela i przyjaciela. Wydaje się, że dzisiaj takich wzorców młodzieży najbardziej potrzeba. Ale nie tylko młodzieży, ks. Jan Bosko to także wielki autorytet dla wychowawców, nauczycieli, wszystkich tych, którzy z młodymi ludźmi pracują  – dodał ks. Zbigniew Adamiak.

Jak dodał kapłan, dla wszystkich mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego nawiedzenie relikwii jest wielką radością, że ten święty będzie tak blisko. – Każdy uczeń, licealista będzie mógł osobiście spotkać się ks. Janem Bosko – dodał proboszcz.

– Św. Jan Bosko szczególnie dla nas, salezjanów, jest wyznacznikiem tego, jak podchodzić do młodych ludzi, jak z nimi rozmawiać, jak ich słuchać – zaznaczył ks. Adamiak.

Obecność relikwii św. Jana Bosko w Polsce stanowi etap światowej peregrynacji, które od 2009 do 2015 roku mają przemierzyć 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański. Peregrynacja jest częścią przygotowań do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin św. Jana Bosko, która nastąpi 16 sierpnia 2015 r.

Zdjęcia z peregrynacji w Warszawie można obejrzeć w naszej galerii.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl