logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch. / -

Pogrzeb dzieci nienarodzonych

Czwartek, 12 września 2013 (19:09)

Wzruszająca uroczystość pogrzebu dzieci zmarłych przed narodzeniem odbędzie się jutro w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Dojlidach Górnych. Eucharystia z modlitwą, by wszystkim dzieciom przyznano prawo do godnego pogrzebu, rozpocznie się o godz. 15.00.

Po Mszy św. pogrzebowej nastąpi złożenie ciał do grobu na cmentarzu parafialnym w Dojlidach. Tam też modlitwą zostaną otoczeni wszyscy rodzicie, którzy cierpią z powodu przedwczesnej śmierci ich dzieci.

– To inicjatywa stworzona z potrzeby serca, ale także wielkiej niesprawiedliwości, iż dzieci zmarłe przed narodzeniem nie mają godnego pogrzebu i trafiają do szpitalnych śmietników. Bardzo dużo dzieci, które umierają przed porodem, ale niestety także i zaraz po porodzie, nie było odbieranych przez rodziców, by zapewnić im godny pochówek. 6 lat temu powstał Komitet Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych nie po to, by powstał jakiś monument, ale byśmy mogli walczyć o godny spoczynek dla nienarodzonych – wyjaśnił w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Krzysztof Chańko, organizator pogrzebów dla nienarodzonych oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych.

Jak wyjaśnił Krzysztof Chańko, po 6 latach działania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych, odbyło się już 7 pogrzebów dzieci zmarłych przed narodzeniem, zaś pochowano godnie 120 dzieci.

– Wiele zmienia się w mentalności ludzi. Już teraz coraz więcej osób wie, że ma prawo do pochowania swojego dziecka, nawet jeśli szpital takiej możliwości im nie daje. Bardzo często rodzice zwracają się do nas o pomoc – dodaje Chańko. Jak wyjaśnia organizator, to wszystko nadaje sens dla dalszych działań.

– Wiele razy widziałem podczas tych uroczystości wzruszone i zapłakane kobiety, które utraciły swoje dzieci, a teraz mają miejsce, do którego mogą wracać, by modlić się za swoje maleństwa – dodaje Krzysztof Chańko.

Organizatorzy uroczystości ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Nienarodzonych zapraszają mieszkańców Białegostoku i okolic do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, które weszło w życie 20 stycznia 2007 r., rodzice dzieci martwo urodzonych i tych, które zmarły w łonach matek, bez względu na to, jak długo trwała ciąża, mają prawo otrzymać kartę zgonu i je godnie pochować. W ciągu 48 godzin od śmierci dziecka trzeba wystąpić o wydanie ciała dziecka.

Marta Milczarska

NaszDziennik.pl