logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Zapraszamy do szkolnej ławki

Środa, 2 kwietnia 2014 (05:42)

Z o. Antonim Balcerzakiem SDB rozmawia Beata Falkowska

 

W każdy trzeci wtorek miesiąca możemy oglądać w Telewizji Trwam prowadzony przez Ojca program „Ze szkolnej ławki” prezentujący działalność szkół katolickich. Okazuje się, że można to robić w sposób porywający.


– W szkołach katolickich w całej Polsce dzieje się nieprawdopodobne dobro. Od trzech lat prezentujemy je w Telewizji Trwam. Zapraszamy przedstawicieli różnych szkół katolickich z całej Polski i rozmawiamy o ich ofercie. Ważną częścią programu jest przykładowa lekcja z danego przedmiotu przedstawiana przez nauczycieli i uczniów z konkretnej szkoły. Moim zdaniem, jest to jeden z oryginalniejszych pomysłów na przybliżenie wyjątkowego charakteru katolickich szkół.

Jak w praktyce przygotowywana jest taka lekcja?

– Najpierw wraz z nauczycielem omawiamy scenariusz, a gdy lekcja jest gotowa, nauczyciel z młodzieżą przyjeżdżają do Torunia, by nagrać program. My także jedziemy z ekipą telewizyjną do tej placówki, by przygotować jej prezentację. Przykładowo, przed Euro 2012 robiliśmy lekcje wychowania fizycznego z Markiem Citko, by pokazać, że zawód sportowca to ciężka praca. Właśnie dziś przygotowywałem materiał w szkole katolickiej w Śremie. Kolejne niesamowite doświadczenie.
Oprócz zaprezentowania pokazowej lekcji rozmawiamy także w studio na temat danej szkoły. W trakcie programu obecny jest dyrektor placówki, nauczyciel prowadzący lekcję i zawsze młodzież, przez blisko 40 minut rozmawiamy, włączając w dialog również telewidzów i radiosłuchaczy.

Promocja dobrych katolickich szkół to dziś wyjątkowa misja?

– O tych szkołach się nie mówi, nie są promowane przez główne media. Mają często także wiele problemów, a to przecież nasz prawdziwy skarb. Cieszymy się z pozytywnego odzewu na nasz program. W programie „Ze szkolnej ławki” gościliśmy również Radę Szkół Katolickich, inne media katolickie proszą o rozmowy o programie, bo temat edukacji jest obecnie kluczowy. Cieszę się, że archiwalne odcinki dostępne są w internecie na stronach Telewizji Trwam i YouTubie, bo sieć jest dziś jak wielkie podwórze, na którym spotyka się młodzież. Kto nie widział jeszcze naszego programu, w każdej chwili może to nadrobić, aby na nowo przeżyć przygodę spotkania z językiem polskim, historią, biologią czy też lekcją religii lub godziny wychowawczej.

Dziękuję za rozmowę.

Beata Falkowska

Aktualizacja 2 kwietnia 2014 (05:43)

Nasz Dziennik