logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: / Inne

Jasna Góra Wschodu

Wtorek, 6 maja 2014 (16:57)

Aktualizacja: Wtorek, 6 maja 2014 (20:08)

Jutro rozpoczną się obchody inaugurujące Rok Jubileuszowy 350-lecia objawień św. Antoniego Padewskiego w sanktuarium w Radecznicy – jedynym miejscu na świecie, w którym Kościół zatwierdził autentyczność objawień tego świętego.

 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się jutro o godz. 17.30 procesją z sanktuarium na stawy św. Antoniego i Nieszporami. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Kołtuna i kapłanów z dekanatu Szczebrzeszyn. Wieczorem odbędzie się koncert Eleni. Natomiast o północy dzwony i syreny ogłoszą rozpoczęcie dnia jubileuszu, co dodatkowo podkreśli pokaz sztucznych ogni. W nocy odprawiona zostanie także uroczysta Pasterka antoniańska na ołtarzu polowym pod przewodnictwem obecnych stróżów sanktuarium.

– To sanktuarium zostało bardzo doświadczone przez władze komunistyczne. Radecznica przez wieki była nazywana Jasną Górą Wschodu albo Jasną Górą Lubelszczyzny. Do tego miejsca przybywały piesze pielgrzymki z Warszawy, Częstochowy, Lwowa i innych miejsc. Jak najbardziej jest to ciekawe miejsce z piękną i tragiczną historią – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl o. Zenon Burdak ze wspólnoty klasztoru Ojców Bernardynów z Radecznicy.

Na Zamojszczyźnie wyraźnie zaznacza się kult św. Antoniego, niewątpliwie jest on tutaj najpopularniejszym świętym. – Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ nasze sanktuarium jest jedynym miejscem na świecie, gdzie są udokumentowane i zatwierdzone przez najwyższe władze Kościoła objawienia św. Antoniego – dodał o. Burdak.

Główne uroczystości inaugurujące Rok Jubileuszowy odbędą się w czwartek i będzie im przewodniczył  nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

 

Program czwartkowych obchodów

godz. 5.30 – Godzinki ku czci św. Antoniego

godz. 8.30 – Powitanie pielgrzymów i przybliżenie historii objawień św. Antoniego i historii sanktuarium

godz. 9.00 – Msza Święta na stawach św. Antoniego z antoniańskim błogosławieństwem dzieci

godz. 11.30 – Procesja z sanktuarium na miejsce ostatniego objawienia św. Antoniego – kaplicy „Na Wodzie”, powitanie pielgrzymów i przybliżenie historii objawień św. Antoniego

godz. 12.00 – Msza Święta jubileuszowa, której będzie przewodniczył  nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore

godz. 13.30 – Akt Jubileuszowego Zawierzenia wszystkich parafian, pielgrzymów i dobrodziejów opiece św. Antoniego

Magdalena Pachorek

NaszDziennik.pl