logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Oferta dla małżonków

Niedziela, 8 czerwca 2014 (22:05)

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej zaprasza na rekolekcje „Sztuka słuchania Boga i człowieka (dialog małżeński)″, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca br. w Loretto koło Kamieńczyka.

Po tych rekolekcjach, w kolejny weekend, czyli 20-22 czerwca br. Siostry Loretanki zapraszają również do Loretto na rekolekcje pod hasłem ”Odpocznijcie nieco, czyli jak odpoczywać z Bogiem„.

”Trzeba być razem, a nie obok siebie. Potrzebna jest wzajemna szczerość i otwarcie. Trzeba dosięgnąć głębi każdego problemu„ – widnieje napis na plakacie zapraszającym na rekolekcje. Zainteresowanie rekolekcjami jest duże. W poprzedniej sesji wzięło udział 50 osób.

– Pierwsze rekolekcje o dialogu małżeńskim są kierowane tylko do małżonków. Wtedy małżonkowie przyjeżdżają bez dzieci, bo spotkanie to ma swoją specyfikę. Chodzi o to, żeby małżonkowie byli przede wszystkim dla siebie i dla Pana Boga. Jest czas na wprowadzenie do dialogu małżeńskiego, w którym najważniejszą osobą jest Pan Bóg. Poza tym małżonkowie na takich rekolekcjach potrzebują dać sobie nawzajem czas. Nie oceniając, wypowiedzieć, za co każdy z nich by chciał podziękować, a za co przeprosić. A to jest sztuka – wyjaśnia s. Kinga, loretanka.

Na każde rekolekcje zaproszone jest małżeństwo z Domowego Kościoła, które chce podzielić się swoimi doświadczeniami. Tradycyjnie jedną konferencję prowadzi siostra loretanka. Jednak pierwszeństwo dawane jest małżonkom, gdyż ich konferencje są lepiej przyswajane przez innych małżonków. Jest również zapewniony czas na rozmowę indywidualną z kapłanem czy siostrą zakonną. Rekolektantom posługuje od strony służby kapłańskiej i sakramentów ojciec sercanin.

– W Loretto organizujemy rekolekcje od roku i w każdym miesiącu przyporządkowujemy temat rekolekcji do najistotniejszego wydarzenia z danego miesiąca, bo każdy miesiąc czymś się charakteryzuje. Chodziło nam o to, żeby zatrzymać się nad główną myślą z danego miesiąca. W maju temat rekolekcji brzmiał: ”Maryja naszą Matką„. W listopadzie rozmawialiśmy o samotności i o przeżywaniu utraty bliskiej osoby. Natomiast w czerwcu, kiedy zbliżamy się do wakacji, temat brzmi ”Odpocznijcie nieco, czyli jak odpoczywać z Bogiem„ – podkreśla s. Kinga.

Tym razem na rekolekcjach dla małżonków część warsztatowo-wykładową poprowadzą Barbara i Wojciech Gałązkowie, małżeństwo z 13-letnim stażem i rodzice trojga dzieci. Zafascynowani bogactwem relacji małżeńskich i rodzinnych chętnie dzielą się swoimi odkryciami z innymi. Od lat związani są z Ruchem Światło-Życie, początkowo w oazie młodzieżowej, następnie w Domowym Kościele adresowanym do małżonków. Są członkami Diakonii Ewangelizacji i współtwórcami ”Randki małżeńskiej„.

– Drugie rekolekcje czyli ”Odpocznijcie nieco…„ są kierowane do całych rodzin. Dzieci są zaproszone na swoje oddzielne zajęcia, a podczas konferencji i modlitw, kiedy małżonkowie potrzebują więcej czasu wyciszenia, dzieci będą miały zajęcia z siostrą. Natomiast tzw. pogodne wieczory są spędzane razem – zaznacza siostra Kinga.

Siostry Loretanki podkreślają również wyjątkowość miejsca, w którym organizowane są weekendowe rekolekcje. Jest to Loretto, a zatem sanktuarium rodzinne, w którym panuje maryjny klimat domku nazaretańskiego.

Organizatorzy zapewniają nocleg wraz z pełnym wyżywieniem. Zgłoszenia na rekolekcje przyjmuje s. Kinga CSL na adres e-mail: s-mkinga@o2.pl lub pod nr. tel. 696 637 954.

Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz

Aktualizacja 10 czerwca 2014 (09:50)

NaszDziennik.pl