logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Jestem, pamiętam, czuwam!

Niedziela, 13 lipca 2014 (15:09)

Aktualizacja: Niedziela, 13 lipca 2014 (16:25)

Silny głos w obronie życia i wartości chrześcijańskich popłynął z jasnogórskiego szczytu, gdzie po raz dwudziesty trzeci spotkała się Rodzina Radia Maryja.

Jak co roku Rodzina Radia Maryja wypełniła jasnogórskie błonia. Skąpani w słońcu pątnicy przybyli do domu Królowej Polski z różnych części naszego kraju, a także ze świata. Tegoroczna pielgrzymka była wielkim dziękczynieniem za kanonizację świętego Jana Pawła II. Hasłem towarzyszącym spotkaniu były słowa: „Ze św. Janem Pawłem II odnawiamy oblicze ziemi, tej ziemi”.

Pielgrzymów, pasterzy Kościoła, kapłanów i siostry zakonne powitał o. Łukasz Buzun, przeor Jasnej Góry, i biskup nominat diecezji kaliskiej. – Gromadzimy się już po raz 23. na Pielgrzymce Radia Maryja, gromadźmy się przed szczytem jasnogórskim i gromadzi nas tutaj Matka Boża w swoim domu, w Kanie Jasnogórskiej. Prowadzi nas Ona na szczyt, którym jest Eucharystia, prowadzi nas do Jezusa, a wiemy, że Jezus nie jest wrogiem człowieka, jest przyjacielem każdego z nas i Duch Święty o tym nas przekonuje w Kościele, a w szczególny sposób w sakramentach kościoła i Eucharystii, gdzie spotykamy Jezusa żywego, który zawiera z nami przyjaźń, mówi do nas: „przyjacielu” – powiedział o. Łukasz Buzun.

Centralnym punktem dwudniowej pielgrzymki była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem JE ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. bp Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej, ks. bp Stanisław Napierała z Kalisza, ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, ks. bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, ks. bp Tadeusz Bronakowski, ks. bp Adam Bałabuch, ks. bp Edward Frankowski, ks. bp Antonii Pacyfik Dydycz, ks. bp Ryszard Karpiński z Lublina oraz prowincjał Prowincji Warszawskiej  Redemptorystów o. Janusz Sok CSsR.

Wszyscy brońmy życia!

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Słowie Bożym odniósł się do słów wyśpiewywanych codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego, czyli „jestem, pamiętam, czuwam”. Hierarcha wiele uwagi poświęcił sumieniu.

– Czas próby polskich sumień trwa! Dokonuje się na naszych oczach. Bo czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że przyszły kształt naszego życia społecznego i państwowego zależy nie tyle od bogactwa naszego Narodu, ale od stanu sumień jego obywateli – wskazał ks. abp Zimowski, zaznaczając, że „sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala”. – Bo przecież sumienie jest głosem Bożym, które rozbrzmiewa w naszych sercach, „jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka” – dodał.

Gość z Watykanu zwrócił również uwagę na potrzebę ochrony życia, do czego nieprzerwanie nawoływał święty Jan Paweł II. Ksiądz arcybiskup Zygmunt Zimowski przytoczył słowa naszego wielkiego rodaka, wypowiedziane m.in. podczas wizyty papieskiej w Radomiu w 1991 roku, podczas której Jan Paweł II pytał: „Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? Kto ma prawo powiedzieć: »Wolno zabijać«, a nawet: »Trzeba zabijać«, tam gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu?”. – Wszyscy więc brońmy życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. I niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią! Dziękuję im w imieniu Kościoła za świadectwo życia w prawdzie – zawsze zgodne z sumieniem! – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W jedności z Papieżem

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja została dostrzeżona przez Ojca Świętego Franciszka, który podczas modlitwy „Anioł Pański” przekazał swoje błogosławieństwo i pozdrowienie. – Łączę się w modlitwie z pasterzami i wiernymi, którzy uczestniczą w Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w Częstochowie. Dziękuję za wasze modlitwy i z serca wam błogosławię – powiedział Papież w Watykanie. Jego słowa zostały przyjęte ogromnymi brawami i okrzykiem „dziękujemy!”.

Na zakończenie Mszy św. kilka słów skierował do pątników JE ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Dlatego jestem razem z wami, jak tylko jest to możliwe. I za to dzieło, i za Rodzinę Radia Maryja z serca dziękuję również Ojcu Świętemu – wskazał pasterz częstochowskiego Kościoła.

Z kolei o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów pytał: – Czy my mamy dość wiary, dość odwagi, by z tego świętego miejsca wrócić i zająć postawę bronienia tego, co święte i czego nie pozwolimy sobie zabrać: naszych sumień, naszej wiary, naszych wartości? – Czy mamy dość wiary? Przychodzimy więc tutaj, by tę wiarę, zapatrzeni w Matkę Najświętszą, umocnić – dodał o. Janusz Sok.

Odnawiajmy oblicze ziemi

Założyciel i dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR na ręce ks. abp. Zygmunta Zimowskiego przekazał pozdrowienia i podziękowania dla Ojca Świętego Franciszka. Jednocześnie dyrektor Radia Maryja zwrócił się do Rodziny Radia Maryja, by za św. Janem Pawłem II odnawiała oblicze ziemi.

Zwracając się do Rodziny Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk zaapelował, by rozpowszechniała wiedzę o Radiu Maryja szczególnie wśród ludzi młodych. Drugim zadaniem, na jakie wskazał dyrektor Radia Maryja, jest obrona dzieci i młodzieży. – Trzeba uratować Polskę, bo się wzięli za przedszkolaków i dzieci – dodał ojciec Tadeusz Rydzyk, wskazując na zagrożenia wynikające z genderowej indoktrynacji. Dyrektor Radia Maryja przypomniał także słowa ks. bp. Stanisława Napierały, który wskazał podczas wczorajszej homilii, że profesor Bogdan Chazan urasta do symbolu walki cywilizacji życia przeciwko cywilizacji śmierci.

Pielgrzymom podczas dzisiejszej Eucharystii towarzyszyła Orkiestra Koncertowa „Victoria” z parafii pw. Matki Bożej Zwycięskiej z Warszawy-Rembertowa. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

Umocnienie i nadzieja

Pątnicy, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę, że Rodzina Radia Maryja jest wyjątkowa i skupia ogromną rzeszę różnych ludzi. Mimo różnic łączy ich jedno – umiłowanie Pana Boga i Matki Najświętszej. Pielgrzymi zaznaczają, że coroczne pielgrzymowanie dodatkowo scala tę wspaniałą wspólnotę.

– Pielgrzymowanie Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest wspaniałą okazją do budowania i umacniania wspólnoty. To możliwość wspólnej modlitwy i najpiękniejszego uczczenia Matki Bożej Królowej Polski. Poprzez coroczne pielgrzymowanie pokazujemy, że nie jesteśmy sami. Nasza wspólnota jest silna, oparta na wierze i modlitwie – wyjaśnia w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Adam Szkóp, proboszcz parafii pw. Nawrócenia Świętego Pawła w Warszawie. Nasi rozmówcy podkreślają, że pielgrzymki na Jasną Górę umacniają i napełniają nadzieją. – Stąd płynie także przesłanie, że nie możemy się lękać, tylko odważnie mówić prawdę i bronić naszych wartości. Rodzina Radia Maryja jest wspólnotą ludzi wiary. To silna, bardzo mądra i solidarna ogromna liczba ludzi, która służy Panu Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Najważniejsze jest, że naszą Pośredniczką i Wspomożycielką jest Matka Boża – podkreśla ks. Szkóp.

Andrzej Paturaj już po raz dziesiąty przybył z Rodziną Radia Maryja na Jasną Górę. – Tradycją stało się, że w lipcu przybywamy do Pani Jasnogórskiej. W ten sposób chcemy, by z jasnogórskich błoń popłynął wielki szturm modlitewny w intencji naszej Ojczyzny i wszystkich rodaków. Dziś w sposób szczególny pragniemy z serca nieść wielkie dziękczynienie za kanonizację świętego Jana Pawła II – podkreśla pątnik i dodaje, że Radio Maryja urzeka prawdą, miłością i dobrem. – Tylko w tej rozgłośni znajdziemy prawdziwe informacje, muzykę i kulturę na najwyższym poziomie, a przede wszystkim jednoczy nas na modlitwie. Jestem wdzięczny, że Ojcowie Redemptoryści na czele z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem podjęli się tego wielkiego dzieła. Bóg zapłać za to wszystko. Nie byłoby tego, gdyby nie opieka Maryi – wskazuje Andrzej Paturaj.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl