logo
logo

Zdjęcie: arch./ -

Zabierają chrześcijanom ziemię

Poniedziałek, 9 stycznia 2017 (21:10)

Chrześcijanie z miasta Sukkur w prowincji Sindh w południowym Pakistanie padają ofiarą powszechnego w tym kraju procederu bezprawnego zawłaszczania ziemi (land grabbing). Niektórzy właściciele wielkich latyfundiów, korzystając z poparcia politycznego, przejmują samowolnie tereny należące do ubogich i bezbronnych rolników, a potem sprzedają je z wysokim zyskiem.

Wygląda na to, że w Sukkur przestępcy działają w zmowie z miejscową policją. W ostatnich tygodniach do tamtejszego osiedla chrześcijańskiego przybyli ludzie przedstawiający się jako właściciele terenów, przedstawiając podrobioną dokumentację i żądając przyznania im prawa własności.

– W Pakistanie nietrudno jest nabyć fałszywe dokumenty – stwierdził w rozmowie z watykańską agencją Fides mieszkający tam chrześcijanin Munawar Gill, były działacz anglikańskiej diecezji Hajderabad. Opowiedział, że 21 grudnia do drzwi chrześcijańskich rodzin zapukali policjanci, żądając okazania aktów własności i grożąc, że w razie ich braku osoby te będą musiały opuścić swoje domy.

A w ostatnim dniu ubiegłego roku zjawiło się tam ok. 20 mężczyzn – część w mundurach policyjnych, część po cywilnemu.

– Zastraszali i bili, maltretowali kobiety i dzieci. Około 20 osób zostało rannych – relacjonował Gill.

Nazajutrz chrześcijanie zgłosili sprawę na policję, domagając się odpowiedniej ochrony. Zirytowani jej domniemanym udziałem w napadzie i opieszałością głośno wyrażali niezadowolenie przed budynkiem klubu prasowego w Sukkur. Protestowało tam 4,5 tys. osób.

Wspierająca chrześcijan organizacja pozarządowa Centrum Pomocy Prawnej, Opieki i Porozumienia (CLAAS) potępiła te „odrażające brutalne działania” podjęte w czasie, gdy wyznawcy Chrystusa przygotowywali się do powitania Nowego Roku. Wezwała ona władze do przestrzegania praworządności i powstrzymania „mafii gruntowej”, która wykorzystuje najbardziej bezbronne społeczności, depcząc podstawowe prawa obywateli Pakistanu.

RS, KAI

Aktualizacja 9 września 2017 (15:51)

NaszDziennik.pl