logo
logo

Zdjęcie: Kieran Cuddihy/ Domena publiczna

Irak: Chrześcijanie zaniepokojeni odwołaniem burmistrza

Piątek, 21 lipca 2017 (21:15)

Nieoczekiwane zwolnienie z obowiązków burmistrza w Alkusz obudziło zaniepokojenie irackich chrześcijan na Równinie Niniwy.

W ramach nieznanej dotychczas procedury rząd tymczasowy prowincji Niniwa postanowił, że nowym burmistrzem miasta, tradycyjnie zamieszkanego przez chrześcijan, zostanie lokalny polityk Kurdyjskiej Partii Demokratycznej (PDK).

Jak dotychczas, do swoich domów powróciło tylko niewielu mieszkańców, którzy musieli uciekać przed wdzierającymi się do miasta w sierpniu 2014 r. bojownikami samozwańczego Państwa Islamskiego. Wielu z powracających mieszkańców Alkusz, ale także rozproszeni jeszcze w Kurdystanie i innych regionach Bliskiego Wschodu obawiają się, że odsunięcie od władzy dotychczasowego burmistrza może stanowić pierwszy krok do wcielenia tych terenów do Autonomicznego Regionu Kurdystanu.

Na 25 września rząd tego jedynego regionu autonomicznego Iraku zapowiedział już referendum. Ma ono zadecydować o jednostronnym wystąpieniu z państwa irackiego. Politycy chrześcijańscy w Iraku już od pewnego czasu wskazują na fakt, że mniejszości na Równinie Niniwy są poddawane coraz większym naciskom, aby wspierały przyszłą niezależność regionu Kurdystanu.

RS, KAI

Aktualizacja 22 lipca 2017 (09:37)

NaszDziennik.pl