logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Pakistański chrześcijanin skazany na śmierć

Sobota, 16 września 2017 (20:38)

Kolejny pakistański chrześcijanin został skazany na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. 24-letni Nadeem James miał wysyłać bluźniercze wiadomości do muzułmanina, przyjaciela swojej rodziny, za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Proces przed sądem zakończył się wyrokiem śmierci i wysoką karą pieniężną.

35-letniego Nadeema Jamesa aresztowano w lipcu 2016 r. Został oskarżony przez przyjaciela swojej rodziny o rozpowszechnianie przy pomocy aplikacji WhatsApp materiałów ośmieszających Mahometa.

Nie jest to pierwszy przypadek prześladowania ludzi oskarżanych o bluźnierstwo w Pakistanie. Ofiarami prawa zakazującego pod karą śmierci znieważania islamu padają głónie przedstawiciele mniejszości religijnych. Od 1990 r. – jak podaje Agencja Reutera z tego powodu zostało zamordowanych co najmniej 67 osób.

W kwietniu br. student Mashal Khan został pobity na śmierć po akademickiej dyskusji na temat religii. Jego śmierć odbiła się szerokim echem w Pakistanie; w związku z jego śmiercią aresztowano 20 studentów i kilku wykładowców. 

W 2011 roku ochroniarz gubernatora prowincji Pendżab Salmana Taseera zamordował swego szefa po tym, gdy ten zaapelował o wprowadzenie zmian i zreformowanie prawa dotyczącego bluźnierstwa.

Morderca Taseera, którego egzekucja została wykonana w ubiegłym roku, został okrzyknięty męczennikiem. 

RP, PAP, KAI

NaszDziennik.pl