logo
logo

Zdjęcie: Andrew A. Shenouda/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Atak na Koptów

Piątek, 29 grudnia 2017 (14:01)

Co najmniej dziesięć osób, w tym napastnik, zginęło w ataku na koptyjski kościół w mieście Helwan, 20 km na południe od Kairu. 

Dwaj napastnicy otworzyli dziś rano ogień przed koptyjskim kościołem św. Menasa w Helwanie. Wśród zabitych jest trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Jeden z dwóch napastników został zabity, natomiast drugi zdołał uciec. Według pierwszej rekonstrukcji, napastnicy próbowali wejść do kościoła, ale zostali zablokowani przez funkcjonariuszy.

W tych tygodniach w Egipcie czujność wokół kościołów, szczególnie w Kairze, jest niezwykle wysoka, zwłaszcza w związku z obchodami koptyjskich świąt Bożego Narodzenia, które obchodzone są w tym roku 7 stycznia. Władze spodziewają się nasilania aktów terroryzmu po tym, jak kilka dni temu siedmiu byłych bojowników tzw. Państwa Islamskiego zostało skazanych na śmierć za zabójstwo dwudziestu egipskich koptów w Libii.

Ostatni atak na chrześcijan w Egipcie datuje się na 28 maja i spowodował 30 ofiar śmiertelnych: byli to koptyjscy pielgrzymi udający się do sanktuarium św. Samuela w gubernatorstwie Minii. Półtora miesiąca wcześniej doszło do masakry w Niedzielę Palmową, kiedy 9 kwietnia terroryści uderzyli w katedrę św. Marka w Aleksandrii i w św. Jerzego (Mar Ghirghis) w Tanta. Zginęło wówczas około pięćdziesięciu osób. Atak miał miejsce dwadzieścia dni przed wizytą Papieża Franciszka.

Koptowie stanowią 10 procent liczącej 93 mln ludności Egiptu. 

RP, KAI

Aktualizacja 27 stycznia 2018 (22:09)

NaszDziennik.pl