logo
logo

Zdjęcie: Maina Marjany/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Męczennicy z Algierii

Czwartek, 4 stycznia 2018 (10:31)

Pod koniec stycznia można spodziewać się dekretu o męczeństwie 19 zakonnic i zakonników zamordowanych w latach 1994-1996 w Algierii – podaje miesięcznik on-line „Mondo e missionne”. Są wśród nich były biskup Oranu, Pierre Claverie OP, oraz trapiści z Tibhirine.

„Każdy z nich był prawdziwym świadkiem miłości Chrystusa, dialogu, otwartości na innych, przyjaźni i lojalności wobec Algierczyków” – powiedział postulator sprawy o. Thomas Georgeon, trapista. Przypomniał, że proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2006 r. i prowadzony był bardzo szybko.

„Algierscy biskupi mają nadzieję, że beatyfikację będzie można celebrować w Algierii, w Oranie, diecezji biskupa Claverie” – podkreślił o. Georgeon, który we wrześniu br. został przyjęty przez Papieża w Watykanie wraz z arcybiskupem Algieru i biskupem Oranu.

Pierwszy z tej grupy – biskup Pierre Claverie, dominikanin (1938-1996), był w latach 1981-1996 ordynariuszem algierskiego Oranu. Zginął on wraz ze swym młodym kierowcą, muzułmaninem Mohamedem Bouchikhim w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed wejściem do domu biskupiego. W gronie pozostałych męczenników jest też siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych w maju tego samego roku przez terrorystów islamskich. Franciszek napisał wstęp do poświęconej im książki pt. „Tibhirine l'héritage” – „Tibhirine dziedzictwo”.

Wszyscy wspomniani męczennicy w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać tam u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

JG, KAI

Aktualizacja 4 stycznia 2018 (10:35)

NaszDziennik.pl