logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Katolicy opuszczają Bośnię i Hercegowinę

Niedziela, 14 stycznia 2018 (11:58)

Co roku ok. 10 tys. katolików wyjeżdża z Bośni i Hercegowiny, ponieważ jako mniejszość religijna są dyskryminowani przez państwo – powiedział kard. Vinko Puljić, arcybiskup Sarajewa.

W wywiadzie dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie wyjaśnił, że dyskryminacja ta przejawia się w polityce i administracji, a przede wszystkim przy zatrudnianiu pracowników.

Kardynał przypomniał, że skutkiem wojny na Bałkanach (1992-95) była ucieczka z tego kraju 250 tys. wiernych, czyli prawie połowy mieszkających tam do tego czasu katolików. W czasie wojny i bezpośrednio po niej większość z nich została wypędzona ze swoich domów, doszło do wielu zniszczeń i grabieży, a po wojnie zabrakło odpowiedniego wsparcia politycznego i finansowego, by skłonić wydalonych do powrotu.

Kard. Puljić dodał, że gdyby nie Chorwaci, to w Bośni i Hercegowinie w ogóle nie byłoby już katolików. Ich przyszłość jest jednak zagrożona. Wielu opuszcza ten kraj, gdyż czują się tu niepewnie i niepokoją się o przyszłość swoich dzieci. 

RP, KAI

Aktualizacja 14 stycznia 2018 (12:41)

NaszDziennik.pl