logo
logo

Zdjęcie: Arch./ -

Asia Bibi w Kanadzie

Środa, 8 maja 2019 (14:21)

Katoliczka z Pakistanu Asia Bibi – która spędziła 8 lat w więzieniu, czekając na egzekucję za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, lecz ostatecznie została uniewinniona – wyjechała z Pakistanu do Kanady.

Informacje takie podał dzisiaj Reuters, powołując się na prawnika kobiety.

„Dowiadywałem się dostępnymi kanałami i zgodnie z nimi [Asia Bibi] wyjechała do Kanady” – powiedział prawnik Saif Ul Malook. Natomiast w rozmowie z agencją EFE Ul Malook potwierdził, że kobieta wraz z mężem dotarła wczoraj do Kanady.

Według nieoficjalnych informacji z MSZ Pakistanu Asia Bibi opuściła kraj z własnej woli przy pełnym wsparciu pakistańskiego rządu, który zagwarantował jej bezpieczeństwo.

EFE przytacza wypowiedzi osób z otoczenia katoliczki, według których w Kanadzie zaproponowano jej azyl. 

Pod koniec stycznia Sąd Najwyższy Pakistanu podtrzymał wyrok z 2018 roku uniewinniający chrześcijankę, skazaną w 2010 roku na śmierć za rzekome bluźnierstwo skierowane przeciwko Mahometowi. SN oddalił apelację islamistów, którzy żądali wykonania najwyższego wymiaru kary i grozili też kobiecie śmiercią.

Decyzja ta usunęła ostatnią przeszkodę prawną, by Asia Bibi mogła opuścić Pakistan, gdzie kobieta żyła w nieznanym miejscu pod ścisłą ochroną władz.

W listopadzie 2018 roku premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że jego rząd rozmawia z władzami Pakistanu na temat udzielenia pomocy Asi Bibi. AFP informowała, że w Kanadzie przebywają dzieci Pakistanki.

Od ogłoszenia wyroku uniewinniającego 31 października 2018 roku Asia Bibi musiała korzystać z ochrony pakistańskich władz w oczekiwaniu na zakończenie postępowania sądowego.

Urodzona w 1971 roku Asia Bibi, a właściwie Asia Noreen, była pierwszą kobietą skazaną w Pakistanie na śmierć na mocy drakońskiej ustawy za rzekomą obrazę islamu lub Mahometa. 

RP, PAP, KAI

Aktualizacja 4 czerwca 2019 (22:34)

NaszDziennik.pl