logo
logo

Zdjęcie: arch./ Inne

Profanacja w Charente-Maritime

Wtorek, 12 listopada 2019 (18:23)

Kościół w 6-tysięcznej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został sprofanowany – poinformował ks. bp Georges Colomb, biskup La Rochelle i Saintes.

– Tabernakulum zostało połamane, a Najświętszy Sakrament oraz monstrancja zostały skradzione – powiedział ksiądz biskup Georges Colomb. – Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików – podkreśla Colomb.

Zdaniem kapłanów posługujących w Tonnay-Charente, mamy do czynienia nie ze zwykłym włamaniem czy kradzież, a ze świadomą profanacją.  

– Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła – powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat. Lokalne władze złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane Msze św. i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie profanacji prowadzi policja w miejscowości Rochefort. 

RP, PAP

NaszDziennik.pl