logo
logo

Zdjęcie: Bernard Gagnon/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Apel o pomoc dla chrześcijan

Wtorek, 26 sierpnia 2014 (09:34)

„Społeczność międzynarodowa, w szczególności Stany Zjednoczone i Unia Europejska, ze względu na ich moralną i historyczną odpowiedzialność wobec Iraku, nie mogą pozostać obojętne” – tak uważa w świetle narastającej katastrofy humanitarnej w tym kraju chaldejski patriarcha ks. abp Louis Raphaël Sako.

Patriarcha wystosował 24 sierpnia kolejny dramatyczny apel o pomoc chrześcijanom i mniejszościom religijnym – informuje Radio Watykańskie. Ksiądz arcybiskup Sako podkreślił, że mimo że trwa zorganizowana kampania na rzecz ich wyeliminowania z Iraku, świat wciąż nie ma świadomości powagi sytuacji.

„Od 6 sierpnia nie podjęto żadnych konkretnych działań, by stawić czoło aktualnemu kryzysowi. Z drugiej strony trwa przepływ pieniędzy, broni i bojowników dla Państwa Islamskiego” – pisze patriarcha Babilonii. Dodaje, że rozpoczął się już drugi etap tej katastrofy, którą jest migracja rodzin po całym świecie. Trwa tym samym wymazywanie historii, dziedzictwa i tożsamości tych wspólnot, aż do całkowitego ich unicestwienia.

Hierarcha podkreśla, że niestety fundamentalizm religijny wciąż się umacnia, doprowadzając do wielu tragedii. Zastanawia się on, czy muzułmańscy duchowni, uczeni i intelektualiści będą potrafili wyeliminować to zjawisko przez odpowiednią edukację religijną oraz szerzenie prawdziwej kultury akceptacji innych obywateli z całkowitym uznaniem ich praw. „To, co się stało, jest straszne i przerażające, dlatego potrzebujemy pilnego i skutecznego międzynarodowego wsparcia wszystkich ludzi dobrej woli, by uratować przed zagładą chrześcijan i jazydów, tworzących od początku społeczeństwo Iraku. Wiemy, że milczenie i bierność będzie zachętą dla fundamentalistów ISIS do popełnienia kolejnych zbrodni! Pytanie brzmi, kto będzie następny?” – napisał ks. abp Sako, którego słowa cytuje watykańska rozgłośnia.

Dramatyczny obraz odmalowany przez chaldejskiego patriarchę potwierdziła Navi Pillay, wysoka komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka. – Państwo Islamskie prowadzi Irak ku czystce etnicznej i religijnej – oświadczyła Navi Pillay, stwierdzając „straszliwe naruszenia praw człowieka wobec mężczyzn, kobiet i dzieci ze względu na ich przynależność etniczną czy religijną”.

MM

Aktualizacja 16 września 2014 (15:49)

NaszDziennik.pl