logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Papież rozpoczyna wielkopostne rekolekcje

Niedziela, 5 marca 2017 (20:36)

Ojciec Święty wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna dziś rekolekcje wielkopostne. Tradycyjnie w tym pontyfikacie odbywają się one poza Watykanem, w leżącym nad jeziorem Albano malowniczym miasteczku Ariccia.

– Głównym tematem rozważań jest męka Chrystusa według Ewangelii św. Mateusza – mówi papieski rekolekcjonista, włoski franciszkanin o. Giulio Michelini.

– Ewangelia Mateusza jest Ewangelią Kościoła, tzn. tą, która najbardziej podkreśla osobę Piotra. Jest to jedyna Ewangelia, w której pada i to dwukrotnie słowo ekklesia, czyli Kościół, a zarazem ta, w której najczęściej mówi się o Piotrze. Wydawało mi się więc czymś pięknym stanąć przed współczesnym Piotrem i rozmawiać z nim o tej „eklezjastycznej Ewangelii” Kościoła – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Michelini.

– Warto też pamiętać, że jest to Ewangelia miłosierdzia. Greckie słowo éleos, czyli miłosierdzie, pada w niej najczęściej w porównaniu z pozostałymi Ewangeliami. Nawet jeśli przypowieści o miłosiernym Samarytaninie czy zagubionej owcy są u Łukasza, to Mateusz kładzie nacisk na temat miłosierdzia. I Papież utożsamia się z tym spojrzeniem Jezusa powołującego Piotra, ponieważ został powołany: Pan okazał mu miłosierdzie – dodaje rekolekcjonista.

Program rekolekcji przewiduje codziennie Mszę św., dwie medytacje, Nieszpory i adorację Najświętszego Sakramentu. Rekolekcje zakończą się 10 marca.

RS, KAI

NaszDziennik.pl