logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Nowi święci Kościoła – Hiacynta i Franciszek Marto

Sobota, 13 maja 2017 (21:12)

Ojciec Święty Franciszek kanonizował w Fatimie Hiacyntę i Franciszka Marto. Najmłodsi święci w Kościele, którzy nie zginęli śmiercią męczeńską, zostali wyniesieni na ołtarze w 100. rocznicę pierwszych objawień Maryi w Cova da Ira.

Portugalczycy liczą, że jeszcze w  tym roku Papież ogłosi błogosławioną Siostrę Łucję Santos, najstarszą z dzieci, którym w 1917 roku Matka Boża przekazała receptę na pokój w na świecie i zakończenie I wojny światowej, a także ochronę przed kolejną mającą nastąpić. Maryja prosiła o codzienny Różaniec, a także pokutę i wynagradzanie za grzechy osób, które są daleko od Boga i idą do piekła, ponieważ nikt się za nie modli. Portugalię, której Episkopat 13 maja 1931 roku pierwszy raz poświecił kraj Niepokalanemu Sercu Maryi, w ogóle ominęła II wojna światowa.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się hymnem do Ducha Świętego i prośbą o kanonizację pastuszków przedstawioną przez biskupa Fatimy, który zaprezentował krótką biografię świętego rodzeństwa Martos. Franciszek szukał miejsc kontemplacji. Kochał ciszę, bo wiedział, że wtedy Bóg mówi do niego. Z kolei jego siostra Hiacynta każdy dzień oddawała Panu Bogu. Wychowali ich rodzice, którzy byli wzorem życia chrześcijańskiego.

Papież Franciszek podczas homilii podkreślił, że Maryja przyszła do pastuszków, by przypomnieć nam o Bożym świetle: „Troje uprzywilejowanych znajdowało się wewnątrz Światła Boga, promieniującego z Matki Bożej. Ogarnęła ich płaszczem Światła, którym obdarzył ją Bóg. Zgodnie z przekonaniem i uczuciem wielu, jeśli nie wszystkich pielgrzymów, Fatima jest przede wszystkim tym płaszczem Światła, który nas okrywa tutaj tak samo jak w każdym innym miejscu na ziemi, kiedy uciekamy się pod opiekę Najświętszej Matki”.

Papież ofiarował biskupowi Fatimy złoty kielich. To prezent, jaki Paweł VI otrzymał od portugalskich chorych.

Ojciec Święty Franciszek skierował też w Fatimie słowa do chorych i cierpiących. Prosił, by swoje życie traktowali jako dar.

– Wasza obecność milcząca, ale bardziej wymowna od wielu słów, wasza modlitwa i codzienne ofiarowanie waszych cierpień w jedności z cierpieniami Jezusa ukrzyżowanego dla zbawienia świata, cierpliwa, a nawet radosna akceptacja waszego stanu, są bogactwem duchowym, majątkiem dla każdej wspólnoty chrześcijańskiej. Nie wstydźcie się tego, że jesteście cennym skarbem Kościoła – mówił Papież.

Karolina Goździewska, Fatima

Aktualizacja 13 maja 2017 (23:18)

NaszDziennik.pl