logo
logo

””

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Za tydzień mianowanie nowych kardynałów

Piątek, 23 czerwca 2017 (11:44)

Za tydzień – w środę, 28, i w czwartek, 29 czerwca – odbędą się w Watykanie dwa ważne wydarzenia pod przewodnictwem Papieża: najpierw konsystorz, na którym wręczy on oznaki godności kardynalskiej pięciu hierarchom z całego świata, nazajutrz zaś pobłogosławi i przekaże paliusze nowym metropolitom. Chodzi o arcybiskupów, którzy objęli swe urzędy w okresie od poprzedniego tego rodzaju obrzędu. W tym drugim gronie jest trzech arcybiskupów z Polski: Józef Górzyński z Olsztyna, Marek Jędraszewski z Krakowa i Tadeusz Wojda z Białegostoku.

Podczas pierwszej uroczystości – czwartego w obecnym pontyfikacie zwyczajnego konsystorza publicznego, który rozpocznie się o godz. 16.00 – Franciszek nałoży pięciu nowym kardynałom czerwone birety, wręczy im pierścienie oraz przydzieli każdemu z nich kościół lub diakonię rzymską. Jest to symbol jedności i łączności każdego kardynała z Papieżem i Rzymem. W godz. 18.00-20.00 na dziedzińcu Auli Pawła VI nowi purpuraci będą przyjmować życzenia i pozdrowienia od krewnych, znajomych i przyjaciół. W czasie dotychczasowych 4 konsystorzy (łącznie z najbliższym) Papież włączył w skład Kolegium Kardynalskiego 61 duchownych.

Oto lista przyszłych kardynałów, ogłoszona 21 maja:

1. Jean Zerbo, Malijczyk, ur. 27 XII 1943

2. Juan José Omella, Hiszpan, ur. 21 IV 1946

3. Anders Arborelius OCD, Szwed, ur. 24 IX 1949

4. Louis-Marie Ling Mangkhanekhom, Laotańczyk, ur. 8 IV 1944

5. Gregorio Rosa Chávez, Salwadorczyk, ur. 3 IX 1942

W czwartek, 29 bm., o godz. 9.30 rozpocznie się ceremonia poświęcenia przez Franciszka paliuszy, które następnie przekaże on nowym arcybiskupom metropolitom. Wśród nich są trzej Polacy, arcybiskupi: Józef Górzyński z Warmii (Olsztyna), Marek Jędraszewski z Krakowa i Tadeusz Wojda z Białegostoku. Potem wszyscy obdarzeni nimi hierarchowie będą koncelebrować w Bazylice św. Piotra Mszę św. pod przewodnictwem Ojca Świętego.

Paliusz jest symbolem jedności metropolitów, czyli zwierzchników metropolii – prowincji kościelnych – z papieżem. Jest liturgiczną oznaką honorową i władzy, noszoną w czasie uroczystych liturgii przez papieża wszędzie, gdziekolwiek ją sprawuje, i przez arcybiskupów metropolitów na terenie ich metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęgą nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

Paliusze wykonywane są z wełny dwóch baranków, pobłogosławionych przez papieża w święto św. Agnieszki w rzymskiej bazylice ku jej czci (św. Agnieszki za Murami). Obecnie wykonuje je powstała przed kilkunastu laty manufaktura koło Maceraty, która przywraca tradycje dawnego tkactwa, budując m.in. maszyny na wzór starych. Siostry benedyktynki na Zatybrzu, które przez wieki tkały te oznaki godności arcybiskupiej, dziś już tylko je wykańczają, naszywając krzyżyki i dokonując innych uzupełnień.

Papieże błogosławili paliusze, a następnie nakładali je poszczególnym metropolitom w czasie specjalnego obrzędu w Rzymie 29 czerwca – w uroczystość św. Piotra i Pawła; ale w 2015 Franciszek postanowił, że od tego roku w Watykanie odbywać się będzie jedynie poświęcenie paliuszy, po czym zainteresowani zabiorą je do swych stolic metropolitalnych i tam nałożą im je nuncjusze apostolscy. Zamiarem Papieża było dowartościowanie w ten sposób Kościołów lokalnych. W latach 2013-2016 paliusze otrzymało z rąk Ojca Świętego lub w swych archidiecezjach łącznie 130 arcybiskupów metropolitów, w tym czterech Polaków: Marek Jędraszewski (jako metropolita łódzki), Józef Kupny (Wrocław), Wojciech Polak Gniezno) i Adam Szal (Przemyśl).

RP, KAI

NaszDziennik.pl