logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Wizyta Franciszka w Mjanma

Wtorek, 28 listopada 2017 (20:37)

W drugim dniu wizyty apostolskiej w Mjanmie Franciszek spotkał się po południu (czasu miejscowego) w stolicy kraju Naypyidaw z prezydentem Htin Kyawem, a następnie ze stojącą na czele rządu i kierującą dyplomacją Aung San Suu Kyi.

Przed pałacem prezydenckim Papieża powitał prezydent Htin Kyaw. Po wysłuchaniu hymnów weszli do budynku, gdzie Franciszek wpisał się do księgi honorowej, po czym na tle flag Watykanu i Mjanmy obaj pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Następnie odbyły się dwie prywatne rozmowy Ojca Świętego: pierwsza z prezydentem Htinem Kyawem, druga z radcą stanu Aung San Suu Kyi. Ta druga ujawniła, że rozmowa z Papieżem odbudowała jej zaufanie w możliwość pokoju w jej ojczyźnie. Zaliczyła Franciszka do grona „dobrych przyjaciół”, którzy wspierają zaprowadzenie pokoju w stanie Rakhine [gdzie żyją muzułmańscy Rohindżowie – KAI].

– Naszym najważniejszym celem jest kontynuowanie procesu pokojowego opartego na porozumieniu o zawieszeniu broni na szczeblu krajowym, rozpoczętego przez poprzedni rząd. Droga do pokoju nie zawsze jest łatwa, ale stanowi jedyny sposób realizacji marzenia naszego narodu o ziemi sprawiedliwej i dostatniej, która będzie jego schronieniem, jego dumą, jego radością. Poszukiwanie pokoju powinno być wzmacniane przez dojście do zrównoważonego rozwoju, aby przyszłość następnych pokoleń była zapewniona – powiedziała Aung San Suu Kyi po spotkaniu z Papieżem.

Potem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w stolicy Mjanmy, Naypyidaw, Franciszek wziął udział w spotkaniu i wygłosił przemówienie do władz rządowych, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Aung San Suu Kyi urodziła się 19 czerwca 1945 r. w Rangunie jako córka „Ojca Niepodległości Birmy” gen. Aung Sana, po którym odziedziczyła pierwszą część swego imienia-nazwiska, który jednak zginął młodo, zamordowany przez przeciwnika politycznego, gdy ona miała dwa lata. Przyszła noblistka i polityk chodziła do szkół katolickich w swej ojczyźnie i w Indiach, gdzie jej matka była od 1960 r. ambasadorem. Studia wyższe ukończyła w Indiach, Japonii i Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. poznała swego przyszłego męża Michaela Arisa (1946-1999), którego poślubiła w 1972 r. w Londynie. Ma z nim dwóch synów. Polityką zaczęła się zajmować pod koniec lat osiemdziesiątych. Wielokrotnie nawoływała do pokojowych przemian w swym kraju, co równie często ściągało na nią represje ze strony rządzących Birmą przez całe dziesięciolecia wojskowych. Od 2012 r. pełni różne stanowiska polityczne.

Za swe zaangażowanie na rzecz demokratyzacji kraju bez stosowania przemocy otrzymała wiele znaczących nagród międzynarodowych, m.in. w 1991 r. Pokojową Nagrodę Nobla i Europejską Nagrodę Praw Człowieka im. A. Sacharowa. W październiku 2012 i we wrześniu 2013 r. odwiedziła Polskę.

Naypyidaw jest stolicą Mjanmy od 2005 r. zbudowaną w krótkim czasie od podstaw, a zamieszkałą przez 1,5 mln osób, w większości funkcjonariuszy wojskowych i państwowych oraz ich rodziny. Do tego miasta nie mają dostępu dziennikarze zachodni. Została tak zbudowana, aby można było obronić się przed ewentualnymi atakami: istnieją ogromne drogi do dziesięciu pasów, które mogą być używane jako pasy startowe dla samolotów wojskowych. Centrum pałaców władzy politycznej i instytucjonalnej jest otoczone fosą.

Naypyidaw położona jest w archidiecezji Mandalay, na której czele stoi abp Nicholas Mang Thang.

RS, KAI

NaszDziennik.pl