logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: ETTORE FERRARI / PAP/EPA

Jubileusz KSM

Sobota, 10 października 2020 (16:01)

Aktualizacja: 10 października 2020 (17:46)

Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny – napisał Papież Franciszek w liście do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, z okazji 30-lecia jego reaktywacji.

List Papieża Franciszka odczytano podczas centralnych uroczystości jubileuszowych KSM w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, które odbyły się pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio.

„Nadzieją napawa mnie fakt, że tak wielu młodych angażuje swój entuzjazm, kreatywność i młodzieńczy zapał, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i Ojczyzny, rozbudzając w sobie i innych ducha wiary” – napisał Ojciec Święty w liście do członków KSM.

Zaznaczył, że „jest to kontynuacja spuścizny poprzednich pokoleń, ale według nowych inspiracji zasugerowanych i ukształtowanych przed trzydziestu laty przez nauczanie i świadectwo życia św. Jana Pawła II, wielkiego przyjaciela młodzieży”. „Nie można o tym nie wspomnieć w jubileuszowym roku 100-lecia jego urodzin” – podkreślił Papież.

Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II „dobrze rozumiał młodych – ich inspiracje, marzenia i ich trud poszukiwania prawdy i sensu życia na drogach rozumu i wiary”. Jako przykład wskazał list „Dilecti amici” Jana Pawła II, w którym pisał: „Modlimy się we wspólnocie Kościoła, abyście – na tle trudnych czasów, w jakich żyjemy – umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w Was: tak właśnie – Wy, gdyż od Was zależy przyszłość, od Was zależy kres tego tysiąclecia i początek nowego. Nie trwajcie w bezczynności. Podejmujcie odpowiedzialne zdania, na wszystkich dostępnych Wam polach w naszym świecie” – przypomniał Franciszek.

Ojciec Święty życzył członkom KSM, by Chrystus był ich drogą, prawdą i życiem. „Przyjmijcie Go do łodzi waszej codzienności, by wraz z Nim wypłynąć na głębię. On jest Panem. Zmienia perspektywę życia” – napisał Następca Świętego Piotra.

Podkreślił jednocześnie, że „wiara w Jezusa prowadzi do nadziei, która idzie dalej”. „To pewność oparta nie tylko na naszych zaletach i zdolnościach, ale także na Słowie Bożym, na zaproszeniu, które pochodzi od Niego” – podsumował Papież Franciszek.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce, które zdelegalizowały władze PRL w latach 50. ubiegłego wieku, zostało reaktywowane 10 października 1990 roku przez Episkopat Polski na prośbę Jana Pawła II.

Zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. Głównym celem organizacji jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.

JG, PAP

NaszDziennik.pl