logo
logo

Zdjęcie: / Domena publiczna

Odpust w święto Matki Bożej z Guadalupe

Środa, 9 grudnia 2020 (14:12)

Aktualizacja: 9 grudnia 2020 (14:50)

Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego wiernym, którzy we własnych domach obchodzić będą 12 grudnia święto Matki Bożej z Guadalupe.

Tegoroczne uroczystości w sanktuarium w mieście Meksyk odbędą się z powodu koronawirusa przy drzwiach zamkniętych, bez udziału wiernych i będą transmitowane przez telewizję i internet.

Odpust zupełny, z którego mogą skorzystać katolicy na całym świecie, został przyznany na prośbę kustosza wizerunku Matki Bożej z Guadalupe ks. kard. Carlosa Aguiara Retesa, metropolitę miasta Meksyk.


Warunkiem otrzymania odpustu jest przygotowanie w domu miejsca modlitwy do Matki Bożej z Guadalupe, uczestnictwo za pośrednictwem środków przekazu w jednej z Mszy św. odprawianych w sanktuarium oraz spełnienie zwyczajowych warunków każdego odpustu: pomodlić się w intencjach Ojca Świętego, wyspowiadać się, wyzbyć się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, a także – o ile sytuacja sanitarna na to pozwoli – uczestniczyć w Mszy św. i przyjąć Komunię świętą.

Odpust można ofiarować za wiernych zmarłych.

Odpust zupełny to łaska, jakiej Kościół katolicki udziela wiernym na mocy władzy związywania i rozwiązywania, której udzielił mu Jezus Chrystus. Polega na całkowitym darowaniu przez Boga doczesnej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty.

Święto Matki Bożej z Guadalupe wywodzi się z wydarzeń, jakie miały miejsce na dzisiejszym terenie miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża i zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej w miejscu Jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac zbudowano kościół, w którym czczony był cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. „Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

JG, KAI

NaszDziennik.pl