logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: MAURIZIO BRAMBATTI / PAP/EPA

Zawierzajcie Matce Bożej losy waszej Ojczyzny

Środa, 4 maja 2022 (11:38)

Aktualizacja: Środa, 4 maja 2022 (13:42)

Idąc za przykładem błogosławionego ks. kard. Wyszyńskiego, z ufnością zawierzajcie Matce Bożej losy waszej Ojczyzny i pokój w Europie – powiedział Ojciec Święty, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wczoraj obchodziliście uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na Jasnej Górze wspominaliście błogosławionego ks. kard. Wyszyńskiego, który uczył was ufać Maryi w najtrudniejszych chwilach waszych dziejów. Idąc za jego przykładem, z ufnością zawierzajcie Matce Bożej losy waszej Ojczyzny i pokój w Europie. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z sekcji polskiego Radia Watykańskiego:

W kolejnej katechezie o starości rozważamy dzisiaj starotestamentalną postać Eleazara. Za jego czasów Żydzi byli zmuszani do spożywania mięsa składanego w ofierze bożkom. Poradzono mu, aby dla ratowania życia, udawał, że wypełnia to polecenie. Eleazar stanowczo odmówił, bo nie chciał wprowadzić w błąd młodych pokoleń, które mogłyby sądzić, że cała wiara jest fikcją, czymś zewnętrznym, co można porzucić w przekonaniu, że zachowuje się ją w swoim wnętrzu. Ale tak nie jest – mówi Eleazar. Byłoby to brakiem poszanowania dla wiary również przed Bogiem i miałoby niszczący wpływ na młodych ludzi. Osoba starsza, która ze względu na swoją słabość zgodziłaby się, że praktykowanie wiary jest nieistotne, pokazałaby młodym, że wiara nie ma prawdziwego związku z życiem, a jest jedynie zbiorem postaw, które w razie potrzeby można symulować lub ukryć. W chrześcijaństwie pokusa ta pojawiła się już w pierwszych wiekach pod postacią gnozy. Pokusa ta jest wciąż aktualna. W wielu nurtach naszego społeczeństwa i kultury praktykowanie wiary jest przedstawiane w sposób negatywny, jako coś bezużytecznego czy wręcz szkodliwego. Młode pokolenia są pod silną presją tej krytyki. Dlatego tak ważne jest świadectwo ludzi starszych, którzy pokazują młodym, że praktykowanie wiary nie jest przejawem słabości, lecz siły. Wiara zasługuje na poważanie. Ona zmieniła nasze życie, oczyściła nasz umysł, nauczyła nas czci dla Boga i miłości bliźniego.

W dzisiejszej audiencji wzięła udział grupa kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kieleckiej wraz z wychowawcami, grupa pielgrzymów z Gniezna, członkowie Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio z Mińska Mazowieckiego i Tenczyna, pielgrzymi parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Opalewie (diecezja zielonogórsko-gorzowska), św. Maksymiliana Kolbego z Pewli Wielkiej (diecezja bielsko-żywiecka), parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mójczy (diecezja kielecka), członkowie Trzeciej Drużyny harcerskiej „Kamyki” 111. Drużyny Starszoharcerskiej „Lapis” z Tuchowa, członkowie Pierwszej Drużyny Harcerskiej „Trójkolorowe Szeregi” z Lipna, członkowie Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” z Wielgiego, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i z zagranicy.

JG, KAI

NaszDziennik.pl