logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Riccardo Antimiani / PAP/EPA

Papież ogłosił dziesięcioro świętych

Niedziela, 15 maja 2022 (16:26)

Aktualizacja: Niedziela, 15 maja 2022 (19:21)

Podczas Mszy św. kanonizacyjnej w niedzielę w Watykanie Papież Franciszek powiedział, że „świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości”. Świętymi ogłosił dziesięcioro błogosławionych; pięć osób z Włoch, trzy z Francji, po jednej z Holandii i Indii. Na Mszę św. przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

– Kochać to znaczy: służyć i oddać życie – mówił Papież w homilii. – Służyć – wyjaśnił – to znaczy nie stawiać na pierwszym miejscu własnych interesów; odtruwać się z trucizn chciwości i rywalizacji; zwalczać raka obojętności i robaka odnoszenia wszystkiego do siebie.

Przywołał słowa Jezusa: „Tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie”. Te słowa, dodał, „mówią, co to znaczy być chrześcijaninem”.

Przykazanie miłości – wskazał – „to jest podstawowe kryterium, które pozwala rozpoznać, czy naprawdę jesteśmy jego uczniami, czy też nie”.

Papież zwrócił uwagę na czasem niewłaściwie pojmowany ideał świętości: „Niekiedy, kładąc zbyt duży nacisk na nasz wysiłek w spełnianiu dobrych uczynków, stworzyliśmy ideał świętości, który za bardzo opierał się na nas, na osobistym heroizmie, na umiejętności wyrzeczenia się, na poświęceniu się, by zdobyć nagrodę”.

Jak stwierdził, w ten sposób ze świętości uczyniono cel nie do osiągnięcia; „oderwaliśmy ją od zwyczajnych dni życia, zamiast szukać jej i przyjmować ją w codzienności, w kurzu ulicy, w trudach konkretnego życia i – jak mawiała święta Teresa z Ávili do swoich sióstr – »między kuchennymi garnkami«”.

Papież kanonizował holenderskiego franciszkanina Tytusa Brandsmę (1881-1942) – męczennika z niemieckiego obozu Dachau i pioniera prasy katolickiej, Karola de Foucauld (1858-1916) – francuskiego trapistę i misjonarza w Afryce, oraz męczennika Łazarza Pillai (1712-1752) z Indii. Świętymi zostali też Cezary de Bus z Francji (1544-1607) – założyciel Zgromadzenia Ojców Doktryny Chrześcijańskiej, i francuska zakonnica Anne-Marie Rivier (1768-1838) – założycielka Zgromadzenia Ofiarowania Maryi. Pięcioro pozostałych nowych świętych to Włosi: ksiądz z Bergamo Alojzy Maria Palazzolo (1827-1886) – duszpasterz młodzieży, założyciel zgromadzeń Braci Świętej Rodziny i Małych Sióstr Ubogich, ksiądz z Neapolu Justyn Maria Russolillo (1891-1955) – kapelan wojskowy podczas I wojny światowej, założyciel męskiego zgromadzenia wokacjonistów i żeńskiego wokacjonistek, Maria Franciszka Rubatto (1844-1904) – założycielka Sióstr Kapucynek Matki Rubatto, zakonnica z Sycylii Maria od Jezusa Santocanale (1852-1923) – założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes, oraz Maria Dominika Mantovani (1862-1934) – współzałożycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Świętej Rodziny.

APW, PAP

NaszDziennik.pl