logo
logo

Zdjęcie: fot. facebook.com/vativannewspl/ Inne

Watykan: Zmarł ks. kard. Angelo Sodano

Sobota, 28 maja 2022 (12:51)

Aktualizacja: Sobota, 28 maja 2022 (13:07)

Ksiądz kard. Angelo Sodano był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II.

W piątek 27 maja wieczorem zmarł w Rzymie liczący 94 lata były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano. Po niedawnej infekcji koronawirusem lekarze określali stan jego zdrowia jako krytyczny. 

Angelo Sodano urodził się 23 listopada 1927 r. w Isola d′Asti w Piemoncie; był drugim z sześciorga dzieci w rodzinie właścicieli ziemskich. Ojciec, Giovanni Sodano, który zmarł w 1991 r. na krótko przed nominacją kardynalską swego syna, był przez trzy kadencje posłem włoskiego parlamentu. Po studiach, święceniach kapłańskich i 9-letniej pracy jako wykładowca i duszpasterz młodzieży w Asti w 1959 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

Jako absolwent Papieskiej Akademii Kościelnej był sekretarzem w nuncjaturach w Ekwadorze, Urugwaju i Chile. W 1968 r. powrócił do Watykanu, gdzie przez 10 lat był koordynatorem w Sekretariacie Stanu odpowiedzialnym przede wszystkim za niemiecki obszar językowy. W tym czasie podróżował ze specjalnymi misjami do Rumunii, na Węgry i do Berlina Wschodniego.

W 1977 r. Papież Paweł VI podniósł go do godności arcybiskupa, mianując go zarazem nuncjuszem apostolskim w Chile, rządzonym wówczas przez wojskowy rząd generała Augusta Pinocheta. Dzięki mediacji ks. abp. Sodano został zażegnany w tym czasie konflikt między Chile a Argentyną o Kanał Beagle. Watykański dyplomata często wypowiadał się krytycznie o aktach przemocy reżimu Pinocheta oraz apelował o poszanowanie i przywrócenie praw człowieka.

Po 11 latach spędzonych na placówce w Chile Papież Jan Paweł II powołał ks. abp. Sodano w 1988 r. do Sekretariatu Stanu. W tej funkcji reprezentował on Stolicę Apostolską w pertraktacjach Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Gdy w dwa lata później poszukiwano następcy ks. kard. Agostina Casarolego, Papież wybrał doświadczonego dyplomatę Angela Sodano, mianując go 1 grudnia 1990 prosekretarzem, a 29 stycznia 1991 r. – sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Od tego czasu z nadania Papieża ks. kard. Sodano był najwyższym przedstawicielem politycznej i dyplomatycznej działalności Stolicy Apostolskiej. Protokolarnie często reprezentował Benedykta XVI, z reguły po audiencji u Papieża prowadził szczegółowe rozmowy z jego gośćmi. Obok przyjmowania wizyt państwowych w Watykanie do specjalnych obowiązków ks. kard. Sodano należało reprezentowanie Papieża podczas obligatoryjnych „rewizyt” w rzymskich rezydencjach głów państw.

Po jego zgonie Kolegium Kardynalskie liczy 208 członków, w tym 117 elektorów oraz 91 purpuratów, którzy utracili prawo udziału w wyborze Papieża. W gronie 117 elektorów 12 mianował św. Jan Paweł II, 38 – Benedykt XVI, a 67 –  Franciszek. Spośród 91 purpuratów pozbawionych prawa udziału w ewentualnym konklawe 40 mianował Jan Paweł II, 26 – Benedykt XVI, a 25 – Franciszek.

We wtorek 31 maja 2022 r. o godz. 11.00 przy ołtarzu katedry w bazylice św. Piotra odbędzie się liturgia pogrzebowa ks. kard. Angela Sodano, emerytowanego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej i emerytowanego dziekana Kolegium Kardynalskiego – podało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Liturgię żałobną celebrować będzie ks. kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, wraz z kardynałami oraz arcybiskupami i biskupami. Na zakończenie celebracji eucharystycznej Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył obrzędowi ostatniego pożegnania i polecenia Bogu.

AB, KAI

NaszDziennik.pl