logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Na nowo wybrać Chrystusa

Środa, 31 maja 2023 (11:23)

Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2023 (11:52)

Niech refleksja nad tajemnicą Eucharystii pomoże wszystkim na nowo wybrać Chrystusa i przyjąć Go do swojego serca powiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie, pozdrawiając pielgrzymów polskich i kierując swoje słowa do młodych uczestników sobotniego spotkania na Polach Lednickich.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Wypraszając dla każdego z was obfitość darów Ducha Świętego, zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię. Myślą ogarniam także młodzież, która w pierwszą sobotę czerwca zgromadzi się na Polach Lednickich na Spotkaniu Młodych pod hasłem „Idź za Barankiem”. Niech refleksja nad tajemnicą Eucharystii pomoże wszystkim na nowo wybrać Chrystusa i przyjąć Go do swojego serca. Niech Bóg błogosławi to spotkanie!

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Przykładem gorliwości apostolskiej, na której skupiamy się w obecnym cyklu katechez, jest włoski misjonarz z zakonu jezuitów, o. Mateusz Ricci. Dzięki starannemu przygotowaniu udało mu się dotrzeć do Chin. Droga do Pekinu była długa i trudna, ale wytrwałość i niezachwiana wiara pozwoliły mu pokonać niebezpieczeństwa i przeciwności. Jego wykształcenie, znajomość chińskich zwyczajów oraz języka budziły zainteresowanie i podziw. Wiedza matematyczna i astronomiczna przyczyniła się do owocnego spotkania kultury i nauki Zachodu oraz Wschodu. Wiarygodność, jaką uzyskał dzięki dialogowi naukowemu, pozwoliła mu na zaproponowanie prawdy wiary i moralności chrześcijańskiej. Najgłębszą motywacją wszystkich jego wysiłków było głoszenie Ewangelii. W kontaktach z drugim człowiekiem niezwykle ważne były dla niego dialog i przyjaźń, co pomagało mu w przekazywaniu wiary chrześcijańskiej. Poza doktryną to właśnie świadectwo jego życia religijnego, miłosierdzie, pokora oraz całkowity brak zainteresowania zaszczytami i bogactwem doprowadziły wielu jego uczniów i przyjaciół do przyjęcia wiary katolickiej. O. Mateusz Ricci, wyczerpany pracą misyjną, zmarł w Pekinie w 1610 r., w wieku 57 lat. Jego umiłowanie narodu chińskiego, wyrażające się w przyjaźni, serdecznie odwzajemniane, pozostaje trwałym źródłem inspiracji również we współczesnych relacjach.

W dzisiejszej audiencji udział wzięła m.in.: grupa pielgrzymów z Włocławka; Szkoła Podstawowa Ojców Pijarów z Rzeszowa; młodzież wraz z opiekunami z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie; dzieci z parafii św. Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej; Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci i pracownicy szpitalni z Olsztyna, z Duszpasterstwa Służby Zdrowia Archidiecezji Warmińskiej; ministranci i lektorzy, wraz z ich rodzinami, z Polskiej Misji Katolickiej w Ambergu w Niemczech; uczniowie niewidomi i słabowidzący, wraz z opiekunami, z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach k. Warszawy; uczniowie i wychowawcy Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

APW, KAI

NaszDziennik.pl