logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Franciszek do Polaków: Nie zapominajmy o ubogich

Środa, 20 września 2023 (10:02)

Aktualizacja: Środa, 20 marca 2024 (14:32)

Święty Daniel Comboni apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie – stwierdził Papież, pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególności grupę osób niepełnosprawnych z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami. Święty Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Drodzy bracia i siostry, w cyklu katechez o gorliwości ewangelizacyjnej rozważamy dziś świadectwo św. Daniela Comboniego. Był on wielkim apostołem Afryki. O ludach tego kontynentu pisał: „zawładnęły moim sercem, które żyje tylko dla nich”, „umrę z Afryką na ustach”. Żył w XIX w., w czasach naznaczonych koszmarem niewolnictwa. Zrozumiał, że niewolnictwo społeczne jest zakorzenione w głębszej niewoli, niewoli serca, niewoli grzechu, z której wyzwala nas Pan. Niestety, niewolnictwo, podobnie jak kolonializm, nie należy do przeszłości. Dlatego jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do walki z wszelkimi formami niewolnictwa. Świętemu Danielowi zależało na zbawieniu Afryki. Dążył do odnowy misyjnej dzięki zaangażowaniu tamtejszych chrześcijan. Wspierał lokalne duchowieństwo i promował świecką posługę katechetów. Jego gorliwość rodziła się z radości Ewangelii i czerpała z miłości Chrystusa. Pisał: „Trzeba rozpalać ludzi miłością, która ma swoje źródło w Bogu i w miłości Chrystusa; a kiedy ktoś naprawdę kocha Chrystusa, wtedy niedostatki, cierpienia i męczeństwo są słodyczą”. Pragnął misjonarzy gorliwych, radosnych i zaangażowanych, ale przede wszystkim świętych, to znaczy wolnych od grzechu i pokornych. W swej pasji ewangelizacyjnej nigdy nie działał w pojedynkę, lecz zawsze w Kościele. „Mam tylko jedno życie, które mogę poświęcić zbawieniu tych dusz – pisał – a chciałbym mieć ich tysiąc, które mógłbym przeznaczyć w tym celu”.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach (arch. krakowska); z parafii pw. św. Michała Archanioła ze Skrzyszowa (arch. katowicka); grupa osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie – wraz z opiekunami (45 osób); grupa międzyparafialna z Włocławka; pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej NIEDERRHEIN w Niemczech; grupa pielgrzymów z WSS SPOŁEM w Warszawie; grupa abstynentów z Nowej Soli, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

APW, KAI

NaszDziennik.pl