logo
logo

Zdjęcie: L'Osservatore Romano/ -

Świat oddany Niepokalanej

Środa, 14 sierpnia 2013 (02:00)

W niedzielę, 13 października 2013 roku, w 96. rocznicę objawień fatimskich, Ojciec Święty Franciszek ponowi akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na ten szczególny czas – na osobiste życzenie Papieża – do Watykanu przybędzie z Fatimy cudowna figura Matki Bożej Różańcowej.

– Zapowiadana uroczystość to wydarzenie charyzmatyczne, które przedłuża wołanie bł. Jana Pawła II sprzed lat o ocalenie świata „od usiłowań zadeptania prawdy o Bogu w życiu człowieka” – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Poświęcenie Niepokalanemu Sercu Maryi to jednocześnie ratunek dla świata uwikłanego w zło, to środek do wyzwolenia, oddania się pod opiekę Maryi.

A fakt, iż zawierzenie ponowione zostanie w rocznicę cudu słońca, dzięki któremu wiele osób nawróciło się i przylgnęło do Pana Boga, jest szczególnym znakiem. Przez akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi Ojciec Święty wypełnia prośbę samej Maryi.

– Franciszek podkreśla wartość orędzia przekazanego nam w Fatimie, daje tym samym niejako lekarstwo na zło, które dotyka dzisiejszy świat – zauważa ks. Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Okazją do tego szczególnego aktu jest Dzień Maryjny przeżywany w Roku Wiary, który obchodzony będzie 12 i 13 października. Ten dzień ustanowił Ojciec Święty Benedykt XVI, a Papież Franciszek związał go z Fatimą chociażby przez fakt, że właśnie wówczas do Watykanu przybędzie cudowna figura Matki Bożej.

– Spełniając prośbę o ponawianie poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, Ojciec Święty potwierdzi wagę objawień fatimskich – zwraca uwagę ks. Czapla.

O poświęcenie świata swojemu Niepokalanemu Sercu prosiła w 1917 r. Matka Boża w Fatimie. Po raz pierwszy aktu tego dokonał Papież Pius XII w 1942 roku. W pamięci Polaków pozostaje akt poświęcenia świata i Rosji, którego dokonał w 1982 roku Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Papież, który przybył do Fatimy, aby podziękować Matce Bożej za uratowanie życia, podkreślił wtedy, że ten akt nie może być jednorazowy, ale musi być wciąż ponawiany w duchu wyzwań, jakie przynoszą nowe czasy. Tak więc akt, jakiego dokona Ojciec Święty Franciszek, to niejako ciąg dalszy tego, co czynił Jan Paweł II – podkreśla ks. Czapla. A błogosławiony Jan Paweł II poświęcił świat i Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi jeszcze dwukrotnie – 16 października 1983 roku oraz 25 marca 1984 roku. – To wszystko pokazuje, że Fatima jest wciąż aktualna i czeka na wypełnienie. Wstępem niejako jest poświęcenie świata i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca – mówi kapłan.

Jak zwraca uwagę ks. bp Stanisław Stefanek, żyjemy w takim momencie dziejów, kiedy świat z ogromną siłą atakowany jest przez zło. – Dlatego aktem obrony jest ucieczka do Serca Matki – wyjaśnia. Po czym dodaje: – Dziękujemy Ojcu Świętemu Franciszkowi za tę Bożą prowokację do wytężonej pracy nad sobą i do głębszego zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Organizatorem Dnia Maryjnego, jednego z wydarzeń obchodów Roku Wiary, jest Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Do Watykanu przyjadą członkowie setek ruchów i organizacji kościelnych związanych z pobożnością maryjną. 12 października przewidziana jest m.in. pielgrzymka do grobu św. Piotra w bazylice watykańskiej, zaś nazajutrz Msza św. pod przewodnictwem Papieża Franciszka na placu św. Piotra.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik