logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Inne

Naśladowanie Jezusa prowadzi do krzyża

Sobota, 28 września 2013 (19:00)

Aktualizacja: Poniedziałek, 21 października 2013 (08:55)

O znaczeniu krzyża w życiu chrześcijańskim mówił dziś Ojciec Święty Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty. Wychodząc od słów Ewangelii (Łk 9, 43b-45), Papież zachęcił, abyśmy prosili o łaskę, by nie uciekać od krzyża.

Jak informuje Radio Watykańskie, Papież Franciszek zaznaczył, że słowa Pana Jezusa: „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”, mrożą uczniów myślących o drodze triumfu. Były one dla nich tak bardzo tajemnicze, że nie pojmowali ich sensu i obawiali się postawić pytania. Zdawało się im, że lepiej nie pytać, nie zrozumieć, niż pojąć prawdę, jaką wypowiadał Pan Jezus.

– Obawiali się krzyża, bali się krzyża. Sam Piotr, po uroczystym wyznaniu wiary w okolicy Cezarei Filipowej, kiedy Jezus ponownie mówi o krzyżu, karci Pana: „Nie, nigdy Panie! Nie to!”. Bał się krzyża. Ale nie tylko uczniowie, nie tylko Piotr, ale sam Jezus bał się krzyża! Nie mógł oszukiwać samego siebie, wiedział. Lęk Jezusa był tak wielki, że w ów wieczór Wielkiego Czwartku pocił się krwią. Jego lęk był tak wielki, że powiedział niemal to samo, co Piotr, niemal...„Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Bądź wola Twoja” – to właśnie jest różnica – powiedział Papież Franciszek.

Ojciec Święty zauważył, że krzyż napawa nas lękiem także w dziele ewangelizacji. Trzeba jednak pamiętać, że uczeń nie przewyższa mistrza. Istnieje też zasada, że nie ma odkupienia bez przelania krwi, nie ma owocnej pracy apostolskiej bez krzyża.

– Być może sądzimy, każdy z nas może pomyśleć: A mnie, co się przydarzy? Jaki będzie mój krzyż? Nie wiemy, ale z pewnością będzie! Musimy prosić o łaskę, aby nie uciekać z lękiem od krzyża, kiedy przyjdzie! To prawda! To nas przeraża. Ale naśladowanie Jezusa prowadzi do krzyża. Przypominają mi się ostatnie słowa, które Jezus powiedział do Piotra, w owej papieskiej koronacji w Galilei: „Czy miłujesz mnie? Pokój! Czy miłujesz mnie? Pokój!”... Ale ostatnie słowa to: „Poprowadzą cię, dokąd nie chcesz!”. Obietnica krzyża – stwierdził Ojciec Święty.

– Tuż obok Jezusa wiszącego na krzyżu, była Jego Matka – przypomniał Papież. – Może dzisiaj, w dniu, kiedy się do niej modlimy, dobrze będzie prosić Ją o łaskę, nie o to, by odjęła nam strach – on musi przyjść, lęk krzyża – ale łaskę, byśmy się nie lękali i nie uciekali od krzyża. Ona tam była i wie, jak się powinno stać pod krzyżem – zakończył swą homilię Papież Franciszek.

MM

NaszDziennik.pl