logo

Nagroda dla ojca rodziny

Środa, 7 stycznia 2015 (15:28)

W czwartek – 8 stycznia – w samo południe na Politechnice Krakowskiej zostanie przyznana nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny. Kapituła Nagrody „Źródła” przyzna ją już po raz dziewiętnasty. Nagroda wyróżnia osobę, która w szczególny sposób zasłużyła się w działalności na rzecz umacniania rodzin.

Dotychczas laureatami nagrody byli m.in.: Jan Maria Jackowski, dr Paweł Wosicki, mgr inż. Józef Dąbrowski, mgr Antoni Szymański, prof. Włodzimierz Fijałkowski, Stanisław Kogut, prof. Franciszek Adamski, prof. Włodzimierz Bojarski, o. dr Tadeusz Rydzyk, ks. bp Stanisław Stefanek, lek. med. Marek Krobicki.

Fundacja „Źródło”, ustanawiając w 1996 roku nagrodę, przyjęła za jej patrona Sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny. Jerzy Ciesielski (1929-1970) to mąż, ojciec, wykładowca Politechniki Krakowskiej, wspaniały przyjaciel i sportowiec. Tak o nim pisał św. Jan Paweł II w książce „Przekroczyć próg nadziei”: „Nie zapomnę nigdy tego chłopca, studenta politechniki w Krakowie, o którym wszyscy wiedzieli, że zdecydowanie dąży do świętości – pisał Jan Paweł II – Miał taki program życia.

Wiedział, że jest »stworzony do większych rzeczy«, jak kiedyś wyraził się św. Stanisław Kostka. A równocześnie nie miał żadnych wątpliwości, że jego powołaniem nie jest ani kapłaństwo, ani życie zakonne.

Wiedział, że ma być świeckim. Pasjonowała go praca zawodowa, studia inżynierskie. Szukał towarzyszki życia i szukał jej na kolanach w modlitwie. Nie zapomnę nigdy tej rozmowy, w której powiedział mi po specjalnym dniu skupienia: »Myślę, że to ta dziewczyna ma być moją żoną, że Pan Bóg mi ją daje«. Jak gdyby nie szedł za głosem własnych upodobań, ale przede wszystkim za głosem Boga samego. Wiedział, że od Niego pochodzi wszystko dobro i wybrał dobrze. Mówię o Jerzym Ciesielskim”.

17 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność cnót Sługi Bożego.

Małgorzata Pabis