logo

Monstrancja z Medjugorie w Piekarach Śląskich

Sobota, 23 maja 2020 (08:33)

Od piątku (22 maja) w bazylice w Piekarach Śląskich jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w monstrancji z Medjugorie.

Ta monstrancja będzie w Piekarach czasowo. Docelowo zostanie wkomponowana w ołtarz w Medjugorie. Wydarzenie wpisuje się w przygotowania do pielgrzymki mężczyzn do Matki Piekarskiej.

Na całym świecie ma być 12 takich ołtarzy, przed którymi będzie trwała wieczysta adoracja w intencji pokoju. Wykonują je polscy artyści. Liczba 12 nawiązuje do 12 gwiazd w koronie Maryi.

Wśród tych miejsc są m.in. sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, słynna Grota Mleczna w Betlejem, Namyang w Korei Południowej, Oziornoje w Kazachstanie czy polski Niepokalanów.

Do udziału w adoracjach w najbliższym czasie zaprasza kustosz piekarskiej bazyliki, ks. Krzysztof Fulek. – Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy powstało stowarzyszenie Comunità Regina della Pace, czyli Stowarzyszenie Królowej Pokoju – wyjaśnia ks. Fulek dodając, że twórcy przejęli się ideą budowania pokoju na świecie i tak zaczęły powstawać Ołtarze Adoracji.

– Ołtarze powstają w Polsce, w Pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich – wyjaśnia kustosz piekarskiej bazyliki. – To jest klasyczny tryptyk, duży, piękny ołtarz, a centralnym miejscem, sercem każdego tego ołtarza jest monstrancja – tłumaczy. Monstrancja, w kształcie postaci Maryi, ma wymiar ok. półtora metra, a w środku znajduje się Hostia, dokładnie w miejscu serca Matki Bożej.

W bazylice piekarskiej monstrancja zatrzyma się w drodze do Medjugorie. Tam monstrancja „Królowej Pokoju” zostanie wkomponowana w ołtarz w kaplicy wieczystej adoracji. Medjugorie to Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój. Zlokalizowane w nękanym nieustannymi wojnami i konfliktami kraju położonym na Półwyspie Bałkańskim, miejsce modlitwy i nawrócenia tysięcy osób.

W Piekarach Śląskich monstrancja będzie do początku czerwca. Jezusa Eucharystycznego będzie można adorować od 10.30 do 18.00, a w Triduum poprzedzające modlitwę mężczyzn i młodzieńców (28-30 maja) – od 10.30 do 21.00. Peregrynacja monstrancji z Medjugorie jest bowiem elementem przygotowania do tegorocznej pielgrzymki świata męskiego u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, która w tym roku odbędzie się w okrojonej formie.

JG, KAI

Aktualizacja 23 maja 2020 (10:03)