logo

Prezydent Ukrainy prosi Papieża o pomoc w uwolnieniu Ukraińców

Sobota, 6 czerwca 2020 (19:58)
Aktualizacja: Sobota, 6 czerwca 2020 (20:07)

Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił Stolicę Apostolską o pomoc w uwolnieniu Ukraińców nielegalnie aresztowanych przez Rosję.

Rozmowa, która odbyła się 5 czerwca, była kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas wizyty szefa ukraińskiego państwa w Watykanie 8 lutego br.

Zełenski opowiedział Franciszkowi o sytuacji w Donbasie i zaapelował o pomoc Stolicy Apostolskiej w „uwolnieniu wszystkich Ukraińców nielegalnie aresztowanych w okupowanej części tego regionu, na okupowanym Krymie i w Rosji”. Zapewnił, że Ukraina szuka sposobów doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu, jednak bez przekraczania „czerwonej linii” własnego bezpieczeństwa, suwerenności i integralności terytorialnej.

Według relacji prezydenckiego biura prasowego Papież podziękował Zełenskiemu za próby doprowadzenia do pokoju i zapewnił, że zajął się sprawą ukraińskiego żołnierza Witalija Markiwa. [Został on skazany we Włoszech na 24 lata więzienia po tym, jak uznano go winnym doprowadzenia do śmierci włoskiego reportera na Ukrainie – KAI]. Ojciec Święty poprosił szefa państwa o przekazanie pozdrowień narodowi ukraińskiemu, który – jak zapewnił – jest bliski jego sercu.

Prezydent ponowił też zaproszenie dla Papieża do odwiedzenia Ukrainy.

JG, KAI